V Ostravě a Havířově skončila síť tuzemských potravin Rynek. Lidé ztratili zájem

5 měsíce starý 123

Petr Jiříček

/FOTOGALERIE/ Oficiálně od 1. dubna, v praxi však už s týdenním i delším předstihem skončily v Ostravě a Havířově dvě prodejny Rynek, které kladou důraz na čerstvost a kvalitu tuzemských výrobků z především vlastní zemědělské produkce vlastnické společnosti.

Prodejna Rynek v Ostravě, stejně jako další prodejna v Havířově, už se lidem neotevře. Podle vedení ztratili lidé o potraviny českého původu zájem. Zvětšit fotkuKliknutím zvětšíte Zvětšit fotografii Zvětšit fotografii Zvětšit fotografii gallery 9 fotografií v galerii ›

Prodejna Rynek v Ostravě, stejně jako další prodejna v Havířově, už se lidem neotevře. Podle vedení ztratili lidé o potraviny českého původu zájem. | Foto: Deník/Petr Jiříček

„No, taky se na to dívám, jak to?“ reaguje při focení výlohy zavřené ostravské prodejny sváteční zákaznice Ilona. Sama v podstatě jen kopíruje portfolio zákazníků, kteří přestali vytvářet stabilní kupní sílu, aby se společnosti Agro-Měřín vyplatilo prodejnu provozovat. A to nejen tuto, ale i havířovskou, obě totiž sídlily v nájemních prostorách a byly dále neudržitelné.

Na snímku sklizeň technického konopí, 16. srpna 2021, Těrlicko. V těrlické firmě Konopný Táta produkty nejen vyrábí, ale konopí si i sami pěstují, sklízí, suší a zpracovávají.

Doupě neřesti? Kdepak. Takto „hospodaří“ Konopný Táta na farmě u Havířova

„Prodejny Rynek v Chelčického ulici v Ostravě a v Dělnické ulici v Havířově byly uzavřeny z důvodu nízkého zájmu zákazníků o potraviny českého původu. Náklady spojené s provozem prodejen, především nájem a energie, byly neúměrné k dosahovaným tržbám. Proto jsme se rozhodli prodejny uzavřít,“ řeklo Deníku vedení firmy Agro-Měřín, která síť prodejen Rynek provozuje.

Podle informací Deníku šlo navíc o dlouhodobě dotované provozovny. Provoz v nich skončil oficiálně 1. dubna, ve skutečnosti tam ale lidé nenakoupili už s týdenním i delším předstihem, protože si zaměstnanci vybírali dovolené a firma řešila personální obsazení.

Dodavatele to neohrozí

Nejbližší prodejny Agro-Měřín nadále provozuje v Kopřivnici a Fryčovicích na Frýdecko-Místecku, kde také sídlí jeden z hlavních dodavatelů konceptu Rynek, firma Beskyd Fryčovice. Uzavření dvou nedalekých prodejen se jí ale výrazněji nedotkne.

Chov krav. Ilustrační foto.

Beskydští farmáři nabízejí maso a mléko také v bio kvalitě

„Jsme dodavatelem nejen toho prodejního konceptu s aktuálně jednadvaceti prodejnami, ale i dalších zákazníků,“ uvedl marketingový manažer Beskydu Fryčovice Lubomír Zabavík s tím, že jde například o prodejny Hruška, ENPEKA, Billa, Kaufland či Globus.

„Významnými zákazníky jsou pak subjekty moderního gastro trhu – Aramark, GTH catering či restaurace řetězce Globus,“ doplnil Zabavík, jenž konec dvou Rynků blíže nekomentoval.

Vedení firmy Agro-Měřín, pod kterou ostatně spadá i Beskyd Fryčovice, pak jen podotklo, že v tuto chvíli v Ostravě a Havířově jiné prodejny otevírat neplánuje.

Zdroj