V Pákistánu zachraňují dva české horolezce, jeden má omrzliny, druhý horskou nemoc

2 měsíce starý 58

Přivolané dva armádní vrtulníky se však při prvním letu nedostaly výše než do 6000 metrů, která představuje hranici jejich dostupu. Horolezci mají ale tábor III ve výši 6900 km. Druhý let byl neúspěšný kvůli špatnému počasí. Vrtulníky kvůli nízkým mrakům ani nemohly přepravit k hoře záchranný tým, který vede horolezec Abdul Džoši.

Vrtulníky by jeho tým měly přepravit do základního tábora nebo do některého výše položeného tábora, odkud by se tým dostal k Čechům.

Záchrana přitom nabývá na důležitosti. „Utábořili se ve výšce 6900 metrů, kde jsou už dva dny. Zatímco Nagrí je v dobrém stavu a zůstává s námi v kontaktu, jeden z českých horolezců utrpěl omrzliny a druhému je špatně,“ uvedl tajemník pákistánského alpinistického klubu Karar Haidri, podle kterého muž trpí akutní horskou nemocí, kterou způsobuje nedostatek kyslíku ve vysoké nadmořské výšce. V místě je přibližně minus 30 stupňů Celsia.

I tak ale budou muset horolezci zřejmě sestoupit do tábora II, kam by se k nim mohl dostat pozemní záchranný tým. Problémem je, že zřejmě použili novou cestu na vrchol, takže není jasné, kde jsou natažená lana a založeny tábory, uvedl Haidri. „Zlézání bez povolení komplikuje byrokracii pro záchranné operace.”

Ministr turistiky regionální vlády Rádža Násir Ali Chán na Twitteru napsal, že Češi šli na výstup bez vládního povolení, což označil za neetické.

Nagrí se stal teprve druhým Pákistáncem, jenž stanul na vrcholu hory Rakapoši v Karákóramu. Rakapoši je 27. nejvyšší hora na světě. Místní ji také nazývají Dumani, matka mraků. Mezi horolezci je považována za jeden z nejhůře zdolatelných vrcholů, ze základního tábora na vrchol je potřeba překonat převýšení 5000 metrů. Poprvé horu pokořili Britové Mike Banks a Tom Patey v roce 1958.

Zdroj