V Pardubicích začíná Aviatická pouť. Představí se na ní Czepiela, Šonka i muž, který skočil z vesmíru

4 měsíce starý 33
  • Speciálně upravený letoun Carbon Cub pilota Lukasze Czepiely | Foto: Petr Bušta | Zdroj: Český rozhlas
  • Další fotografie (9)

Lety plné akrobacie, spousta hluku a kouře, ale třeba i virtuální vyhlídkový let. Nejen na to se můžou těšit lidé na pardubické Aviatické pouti, která začala před pár minutami. Letos jde už o 31. ročník této akce, která v sobotu a neděli nabídne jak letecký, tak i pozemní program.

Pardubice 10:39 27. května 2023

Mezi nejlákavější jména v tomto ročníku patří polský pilot Lukasz Czepiela. Ten se letos proslavil tím, že se svým letounem přistál na heliportu dubajského mrakodrapu, který má průměr 27 metrů.

Pilotuje gripen i akrobatický letoun. ‚Před manévrem je ideální zatnout lýtka, zadek a břicho,‘ radí

Číst článek

Devětatřicetiletý pilot se tak stal prvním člověkem, který s letounem dosedl na přistávací plochu určenou pro vrtulníky. Na tento výkon se připravoval dva roky, během kterých uskutečnil stovky cvičných přistání ve vymezeném prostoru.

Czepiela Radiožurnálu naznačil i to, jak bude vypadat jeho akrobatické představení v Pardubicích. Bude to podle něj něco unikátního, hodně kouře a hodně hluku.

Další hvězdou akce bude čtyřiapadesátiletý rakouský pilot Felix Baumgartner, který se proslavil skokem z vesmíru. V roce 2012 v americkém státě Nové Mexiko seskočil z výšky 39 kilometrů.

Při skoku překonal tři světové rekordy. Šlo totiž o nejvyšší volný pád, nejvyšší let balónu s posádkou a zároveň se stal prvním člověkem, která letěl rychleji než rychlostí zvuku při volném pádu. Na Aviatické pouti bude létat akrobacii se speciálně upraveným vrtulníkem Bo-105.

Na akci se představí také vicemistr světa a mistr Evropy v akrobatickém létání Martin Šonka. Své dovednosti ukáže jak v českém modelu Zlín 142, tak i ve svém závodním speciálu Extra. Pro letošní rok si Šonka připravil úplně nové představení.

Letec Šonka se vrací k oblíbené disciplíně. Bývalý světový šampion bude součástí nového seriálu

Číst článek

„Jsou to figury, které se neustále snažím vylepšovat. Je tam pasáž, která je ve velké rychlosti a velkých rotacích. Nebo třeba taková, ve které využívám síly stroje a dělám z něj tak trochu vrtulník, tak aby diváci viděli celou škálu obratů, které letadlo umí,“ řekl.

Letecké ukázky začínají v Pardubicích v sobotu i v neděli před polednem. Lidé se můžou těšit také na závod Ferrari s letounem.

Organizátoři si ale lidi připravili také pozemní program, který začíná oba dny v deset hodin. Lidé si budou moct vyzkoušet například virtuální vyhlídkové lety, nebo taky expozici připomínající československé letce bojující za druhé světové války v britském královském letectvu. Chybět samozřejmě nebudou ani vystavená letadla.

Vít Andrle, peb

Zdroj