V Paříži se kvůli údajnému rasismu sudího nedohrál zápas LM, odsoudil ho i Erdogan

1 měsíc starý 3

V Paříži se kvůli údajnému rasismu sudího nedohrál zápas LM, odsoudil ho i Erdogan

Celý incident odstartoval faul na jednoho z hráčů Basaksehiru, proti kterému začal na lavičce vehementně protestovat asistent hostujícího trenéra Pierre Webó. Jeho chování nahlásil čtvrtý rozhodčí Coltescu hlavnímu arbitrovi Ovidiovi Hateganovi a ten se rozběhl Webovi udělit červenou kartu. 

Potud by bylo vše v pořádku. Jenže Coltescu podle lavičky Basaksehiru při hlášení prohřešku do vysílačky několikrát označil bývalého kamerunského reprezentanta za "negro", tedy "černého."

Dokazuje to i komunikace, kterou později večer zveřejnil na sociálních sítích rumunský novinář Emanuel Rosu. "Ten černý (negro, pozn. red.) támhle. Běž se na něj podívat. Ten černý tam, takhle nemůže mluvit," doslova prohlásil Coltescu v komunikaci s hlavním rozhodčím. 

Poté se přestalo hrát a s hostující hráči s rozhodčími začali vehementně diskutovat. "Proč říkáte 'negro'?" volal nejméně šestkrát na Coltesca Webó. A poté ještě opakoval: "Nemůže přece říkat 'negro', nemůže říkat 'negro'."

Do diskuze se výrazně zapojil také náhradník istanbulského mužstva Demba Ba, který je rovněž tmavé pleti. "Proč říkáš 'negro', když mluvíš o někom tmavé pleti? Proč to říkáš? Proč nikdy neřekneš 'tenhle běloch', když mluvíš o bělochovi?" volal někdejší hráč Chelsea. 

"Negro prostě znamená v rumunštině černý," bránil se podle ruchů, které zachytily televizní kamery třiačtyřicetiletý Coltescu. "Nejsem žádný rasista." 

Hosté následně na protest hromadně odešli do šatny a v protestu je podpořili i hráči PSG. "To myslí vážně? Jdeme dovnitř. Hotovo, jdeme dovnitř," prohlásil před televizními kamerami například obránce Pařížanů Presnel Kimpembe. "Řekněte rasismu ne," připomněl zase na Twitteru často opakované heslo UEFA hvězdný útočník Pařížanů Kylián Mbappé. "Webó, jsme s tebou," dodal. 

Tureckého celku se zastal i prezident Recep Tayyip Erdogan. "Výroky čtvrtého sudího na adresu Weba tvrdě odsuzuji. Doufám, že to UEFA vyšetří a vyvodí nutné kroky," uvedl mimo jiné ve svém příspěvku na Twitteru. 

Prezident Basaksehiru prohlásil, že turecký celek se nevrátí na hřiště, pokud bude v zápase pokračovat rozhodčí obviněný z rasismu. UEFA posléze oznámila, že incident řeší a po dohodě s oběma kluby bude zápas dnes dohrán s jiným sudími.

Paris St. Germain si bez ohledu na výsledek utkání s Basaksehirem zajistil postup do osmifinále, protože Lipsko doma zdolalo Manchester United 3:2. Francouzští šampioni mají v tabulce stejně jako "Rudí ďáblové" devět bodů, ale lepší vzájemné duely. Pokud PSG ve středu zvítězí, kvalifikuje se mezi nejlepší šestnáctku LM z prvního místa skupiny.

Boj proti rasismu podpořil na svých sociálních sítích i hvězdný útočník PSG Neymar. 

Zdroj