V Pásmu Gazy zemřelo kvůli válce s Izraelem už přes 30 000 lidí, tvrdí Hamás

před 2 měsíce 71

V Pásmu Gazy zemřelo od loňského října kvůli válce mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás už přes 30 000 lidí. Uvedly to dnes podle agentury AFP úřady pod kontrolou Hamásu. Za poslední den přibylo podle těchto údajů 79 mrtvých. Zraněných je přes 70 000. Konflikt vypukl po teroristickém útoku hnutí Hamás na izraelské území 7. října, při kterém podle izraelských úřadů zahynulo na 1200 lidí.

Kvůli konfliktu muselo opustit podle agentury AFP své domovy zhruba 1,7 z 2,4 milionu obyvatel v Pásmu Gazy. Mezinárodní organizace také poukazují na velmi špatnou humanitární situaci v úzkém pobřežním pásu u Středozemního moře, kde části obyvatel hrozí hladomor. Organizace proto vyzývají k navýšení objemu pomoci. Podle Izraele však množství dodávané pomoci omezují problémy s distribucí v samotném Pásmu Gazy.

Konflikt mezi Izraelem a Hamásem, který USA i EU považují za teroristickou organizaci, vypukl po teroristickém útoku Hamásu na izraelské území 7. října. Zahynulo při něm 1200 lidí a dalších zhruba 250 lidí zavlekli ozbrojenci Hamásu a jeho spojenců na palestinské území. Zhruba polovina rukojmí byla mezitím propuštěna, osvobozena či nalezena mrtvá. O propuštění dalších zajatých se jedná při rozhovorech o přerušení bojů, které nepřímo vedou Izrael a Hamás za zprostředkování USA, Kataru a Egypta.

Po útoku ze 7. října jsou intenzivnější také střety mezi izraelskou armádou a Palestinci na okupovaném Západním břehu Jordánu. Proíránské šíitské hnutí Hizballáh navíc útočí z jihu Libanonu na příhraniční oblasti v Izraeli. V obou případech si podle propočtu agentury AFP střety vyžádaly stovky životů.

Přečtěte celý článek