V pátek přibylo 184 nakažených koronavirem. Číslo R se drží nad jedničkou

3 měsíce starý 13

Incidenční číslo, které ukazuje týdenní počet nově nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stouplo na 13, předtím bylo devět dní v řadě na hodnotě 12. Velké rozdíly zůstávají mezi kraji i okresy. Reprodukční číslo se tuto středu vrátilo nad hodnotu jedna, předtím bylo čtyři dny pod touto sledovanou hranicí.

Počet lidí, kteří jsou s koronavirem v nemocnicích, se v posledních době pohybuje mezi 60 a 70. V pátek jich bylo 65, podobně jako předchozí všední dny tohoto týdne a o pět méně než před týdnem. V těžkém stavu je momentálně v nemocnicích 12 pacientů s covidem.

Od začátku loňského března, kdy se v Česku objevily první případy nákazy, bylo v zemi potvrzeno téměř 1,68 milionu případů koronaviru. Drtivá většina nakažených se vyléčila a 30 401 lidí s covidem dosud zemřelo. Na tento týden zatím připadá pět úmrtí.

Pomáhá očkování

Počet úmrtí, hospitalizací i závažných průběhů onemocnění výrazně snižuje očkování. Zdravotníci v pátek naočkovali v Česku proti covidu asi 32 tisíc lidí, v mezitýdenním srovnání je to asi o 17 tisíc méně, údaje za uplynulý den se ale mohou ještě navýšit. Dokončené očkování má nyní v republice po osmi měsících vakcinace přes 5,6 milionu lidí, tedy víc než polovina všech obyvatel. Cílem je dosáhnout proočkovanosti minimálně 70 procent populace. Očkovat se je nyní možné od 12 let.

S nynějším návratem lidí z dovolených a dětí z prázdnin bude epidemie covidu podle odborníků sílit, i při vysoce rizikovém scénáři vývoje by ale neměla být tak silná jako loni na podzim. V druhé polovině září by v nemocnicích mohlo být podle odhadů zdravotnických statistiků kolem 500 lidí s koronavirem, z toho necelá stovka na jednotkách intenzivní péče.

Když letos v březnu zasáhla Česko dosud nejsilnější vlna epidemie, vyžadovalo nemocniční péči přes 9 000 lidí, stovky z nich byly v těžkém stavu a nemocnice na hraně svých kapacit omezovaly neodkladnou péči.

Zdroj