V Pekingu začalo masové testování na covid-19, obyvatelé se bojí plošné uzávěry jako v Šanghaji

3 měsíce starý 142

Úřady v nejlidnatějším pekingském obvodu Čchao-jang v pondělí zahájily testování na covid-19. Kvůli obavám z případného lockdownu, který panuje v největším čínském městě Šanghaji, se obyvatelé oblasti vydali nakupovat zásoby. Před supermarkety a obchody se tvořily dlouhé fronty.

Peking 12:24 25. dubna 2022

V Pekingu začalo masové testování na covid-19 | Zdroj: Reuters

V Čchao-jangu, kde žije asi 3,5 milionu lidí, se o víkendu potvrdilo 26 případů koronavirové nákazy. V rámci současné vlny infekcí v hlavním městě Číny je to zatím nejvyšší počet. Obyvatelé obvodu i lidé, kteří tam dojíždějí za prací, se musejí nechat otestovat v tomto týdnu třikrát.

Přísná opatření v Šanghaji nezabírají, počty nakažených ani po týdnech lockdownu neklesají

Číst článek

„Připravuji se na nejhorší,“ řekl vysokoškolský student Čang z přilehlého obvodu Chaj-tien. Přes internet si objednal nejrůznější pamlsky a téměř pět kilogramů jablek. Podobně jako on vyrazili nakupovat online i v obchodech lidé po celém hlavním městě, aby si vytvořili zásoby zeleniny, čerstvého masa, instantních nudlí a toaletního papíru.

Panické nakupování a následný dočasný nedostatek zboží v obchodech si od začátku pandemie covidu-19 zažilo mnoho zemí světa. Obavy obyvatel Pekingu jsou ale částečně odůvodněné situací v Šanghaji, kde je už několik týdnů pod přísnou uzávěrou většina z tamních 25 milionů obyvatel.

Problémy s nedostatkem jídla nyní v Šanghaji pramení zejména z toho, že ve městě není dostatek kurýrů, kteří by objednávky obyvatelům zavřeným doma rozváželi, poznamenala agentura Reuters.

Čína zrušila uzávěru města Si-an, v Pekingu nechá otestovat dva miliony lidí po objevení 25 nakažených

Číst článek

Omezení aktivit

Uzávěra Šanghaje vzbudila celosvětovou pozornost. Mnoho obyvatel města totiž mělo potíže obstarat si potraviny a uchýlilo se ke směnnému obchodu či nakupování velkého množství zásob. Hlášeny byly také problémy se zajištěním běžné lékařské péče.

Hlavní pekingské supermarketové řetězce v pondělí kvůli zvýšené poptávce prodloužily otevírací dobu, případně zvýšily zásoby i počet zaměstnanců.

Úřady v Čchao-jangu i přes relativně nízký počet nakažených už obyvatelům doporučily, aby omezili své aktivity. Většina škol, obchodů i podniků ale zůstává otevřená. Uzávěra se zatím týká zhruba desítky obytných budov. V obvodě přímo sousedícím s pekingským historickým centrem bydlí řada zámožnějších obyvatel, sídlí tam i některá ministerstva, velvyslanectví a velké firmy.

ČTK

Zdroj