V Polsku začala platit celostátní karanténa, potrvá tři týdny

2 měsíce starý 14

Premiér Mateusz Morawiecki v neděli prohlásil, že vláda na poslední noc v roce přímo zákaz vycházení nezavede. Takový krok by totiž vyžadoval zavedení nouzového stavu, podotkla agentura PAP. Morawiecki zároveň Poláky vyzval, aby upustili od tradičních ohňostrojů a přivítali nový rok doma.

Polské zdravotnictví se potýká s druhou vlnou pandemie covidu-19. Denní přírůstky nově potvrzených případů nákazy minulý měsíc dosáhly maxima přes 27 tisíc případů denně. Vláda se proto v polovině prosince rozhodla zavést od pondělí celostátní karanténu.

V polských hotelích se mohou v současné době ubytovat pouze hosté na služební cestě. Restaurace smějí prodávat pouze jídla s sebou. Diskotéky, noční kluby, ale i bazény či fitness centra jsou pro veřejnost uzavřeny.

Do země dorazilo dalších 300 tisíc dávek vakcín

Morawiecki  zároveň oznámil, že do země dorazilo dalších 300 tisíc dávek vakcín proti koronaviru, které poputují do 250 nemocnic. Polsko, stejně jako další země Evropské unie, dostalo první várku 10 tisíc dávek očkovací látky od firem Pfizer a BioNTech o Vánocích a v neděli zahájilo očkování zdravotníků.

Země podle premiéra vstoupila do další fáze boje proti koronaviru - do fáze logistického zajištění distribuce očkovacích látek. Vláda hodlá v příštích několika měsících očkovat kolem 30 milionů lidí z přibližně 38 milionů obyvatel země, připomněla agentura PAP. V rámci očkovacího programu plánuje během prvních dvou měsíců zřídit také mobilní očkovací místa.

Ministerský předseda dále Poláky vyzval, aby důvěřovali vědě a medicíně a nechali se očkovat. Z průzkumu, jenž v pondělí zveřejnil list Rzeczpospolita, vyplynulo, že 47 procent dotázaných jsou buď „odhodláni“ se nechat očkovat, anebo to „spíše“ plánují. Dalších 44 procent respondentů se chce vakcinaci vyhnout a devět procent uvedlo, že ještě nejsou rozhodnutí.

Za poslední den polské ministerstvo zdravotnictví zaregistrovalo 3211 nových případů koronaviru a 29 úmrtí v souvislosti s covidem-19. Celkem se tak v zemi infikovalo od začátku pandemie přes 1,2 milionu lidí, z nichž více než 27 tisíc zemřelo.

Zdroj