V práci se nakazí záchranáři, ale i doručovatelé, ukazují statistiky

1 měsíc starý 62

19. února 2021, 21:59 Autor: EuroZprávy.cz / ČTK

V práci často chytili nemoc covid-19 záchranáři, učitelé a sociální pracovníci, ale například i doručovatelé. Velký podíl nakažených je také v administrativě. Největší absolutní počet nakažených je v průmyslové výrobě, ale podíl nakažených ve výrobě na celkovém počtu pracovníků je výrazně nižší než ve výše zmíněných oborech. Vyplývá to ze statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) ke konci ledna. Upozornil na ně dnes na twitteru sociolog Daniel Prokop.

Záchranná služba, ilustrační foto

Záchranná služba, ilustrační foto
FOTO: Adam Mráček / INCORP images

Největší podíly nakažených, mimo pracovníků zdravotnických zařízení, jsou podle dat ÚZIS mezi hasiči a záchranáři, policisty, pracovníky ve školství, vojáky a sociálními pracovníky. U hasičů a záchranářů připadá za dobu epidemie v Česku na každých 1000 pracovníků asi 260 pozitivně testovaných, u školských pracovníků přes 178 a u sociálních pracovníků zhruba 146. V těchto oborech je také vysoká pravděpodobnost, že se pozitivně testovaní nakazili v práci, a to přibližně 75 až 80 procent.

Vysoký podíl nakažených je také například mezi skladníky a pracovníky v expedici a logistice. Na každých 1000 lidí v tomto oboru připadá asi 127 lidí s pozitivním testem na koronavirus. Pravděpodobnost, že se nakazili v práci, činí u těchto profesí zhruba 66 procent. Mezi obory s nejvyšším podílem nakažených patří rovněž administrativa s více než 96 pozitivně testovanými na 1000 pracovníků. U úředníků je pravděpodobnost nákazy na pracovišti podle ÚZIS 60 procent.

Největší absolutní počet nakažených byl zaznamenán v průmyslové výrobě, a to přes 60.000 lidí. V přepočtu na každých 1000 pracovníků v průmyslu je pozitivních případů 59. Pravděpodobnost, že se pozitivně testovaní dělníci nakazili v práci, činí asi 68 procent.

Sociolog Prokop ke statistikám uvedl, že je nutná regulace v průmyslové výrobě i skladech a také větší podpora práce z domova. Třeba podíly nakažených v administrativě jsou podle něj zbytečně vysoké.

Jedny z nejnižších podílů nakažených kromě oborů, ve kterých byl provoz omezen opatřeními proti šíření koronaviru, mají zemědělství a stavebnictví se zhruba dvěma desítkami případů na 1000 pracovníků. Nejméně nakažených je mezi veterináři, a to 10,6 v přepočtu na 1000 lidí v oboru.

Kvůli covidu-19, který se v Česku začal šířit loni na jaře, byl provoz v řadě oborů z nařízení státu v uplynulém roce značně omezen. Aktuálně jsou téměř úplně uzavřeny školy s výjimkou mateřských škol, speciálních škol a prvních a druhých ročníků základní škol. Uzavřeny jsou i restaurace, sportovní a kulturní zařízení, provozovny služeb nebo velká část obchodů.

Zdroj