V Praze demonstrují desetitisíce lidí proti strachu a nenávisti

5 měsíce starý 75

Aktualizováno 16:43 30. října 2022, 16:24 Autor: ČTK

Desetitisíce lidí se dnes odpoledne sešly na pražském Václavském náměstí na protestu proti strachu a nenávisti, který pořádá spolek Milion chvilek. Podle zpravodaje ČTK lidé stojí takřka po celé ploše náměstí, ač v některých místech není dav hustý. Organizátoři chtějí vyjádřit solidaritu s Ukrajinou, kterou v únoru napadlo Rusko, a upozornit na nutnost ochrany demokratických hodnot. Akce by měla trvat zhruba hodinu a půl.

Lidé se sešli na demonstraci proti strachu a nenávisti v Praze. (30.10.2022)

Lidé se sešli na demonstraci proti strachu a nenávisti v Praze. (30.10.2022)
FOTO: Policie ČR

Policie odhaduje účast na nižší desítky tisíc lidí. Stejně se vyjádřila v případě páteční protivládní demonstrace, dnes je ale náměstí podle zpravodaje ČTK zaplněno výrazněji.

Lidé v davu drží vlajky České republiky, Ukrajiny i Evropské unie. Automobilový provoz na náměstí byl zastaven, na chodnících po stranách jsou koridory umožňující průchod. V horní části náměstí jsou nataženy velké, zhruba desetimetrové vlajky ČR a Ukrajiny. Na pódiu jsou nápisy "Česko proti strachu" a "Zvládneme to". Mezi demonstranty je mimo jiné Miloš Vystrčil (ODS), jenž by měl pokračovat jako předseda Senátu.

Přes video k účastníkům promluví manželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská, další vzkazy na dálku pošlou dramatik, skladatel, textař a režisér Jiří Suchý a ředitel neziskové organizace Člověk v tísni Šimon Pánek. Účast na demonstraci přislíbili například režiséři Václav Marhoul a Helena Třeštíková, ekonom Tomáš Sedláček a řada herců. Na závěr českou hymnu zazpívá Adam Mišík, zazní i hymny Slovenska a Ukrajiny.

Na průběh shromáždění na Václavském náměstí dohlíží více než stovka policistů, uvedla policie na twitteru. "Jako vždy jsou na místě uniformovaní policisté, kriminalisté a kolegové z antikonfliktního týmu. Podle našeho odhadu jsou na místě nižší desítky tisíc účastníků," napsala.

Spolek Milion chvilek mimo jiné svolal několik akcí na podporu Ukrajiny krátce po únorové ruské invazi. Na Václavském náměstí se tehdy sešly tisíce lidí. Spolek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017, které vyhrálo ANO. Pořádal poté demonstrace, při nichž mimo jiné kritizoval tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO) za střet zájmů či nedodržování volebních slibů. V červnu 2019 se na pražské Letné největší demonstrace zúčastnilo podle organizátorů až 250.000 lidí.

V pátek se na Václavském náměstí uskutečnila zhruba tříhodinová protivládní demonstrace. Lidé při ní zaplnili horní polovinu náměstí, směrem k tramvajovým kolejím dav už ale nebyl tak hustý.

Zdroj