V Praze dnes končí festival světla a digitální kultury Signal Festival

3 měsíce starý 37

foto Ilustrační foto - Generální zkouška světelné projekce Prague Dreams od Refika Anadola z Turecka v rámci festivalu Signal, 12. října 2022, Centrum architektury a městského plánování (CAMP), Praha.

Praha - V Praze dnes končí 10. ročník festivalu světla a digitální kultury Signal Festival. Pro zájemce organizátoři připravili dvě trasy a doprovodný program v Kunsthalle Praha, Centru architektury a městského plánování (CAMP) nebo Galerii U Betlémské kaple. Festival podle jeho ředitele Martina Pošty za předchozí ročníky celkem navštívily více než tři miliony lidí.

Instalaci z opuštěných a rozbitých aut přivezených z válkou zasažené Ukrajiny přichystal na Mariánském náměstí designér Maxim Velčovský. Dílo s názvem Fyzická možnost smrti v mysli někoho žijícího tvoří vyhořelá auta dovezená přímo z oblastí zasažených válkou. Doplňují je konkrétní příběhy lidí, kteří přišli nejen o své vozy, ale často také o veškerý majetek či blízké.

Turecký designér a umělec pracující s umělou inteligencí Refik Anadol pro velkoplošnou projekci v centru CAMP zpracoval algoritmem strojového učení data z trojrozměrného modelu více než 4500 kilometrů pražských ulic. Fakulta elektrotechnická Českého vysokého učení technického zapojila do instalace Forum Robotum na Karlově náměstí autonomní roboty se světelnými krovkami. Světelné instalace se nacházejí třeba v Klementinu, na kostelech U Salvátora a svatého Václava, bazilice svaté Ludmily, v Bezručových a Heroldových sadech nebo na Vršovickém zámečku.

Ve spolupráci s Laternou magikou uvedl Signal Festival v Kateřinské zahradě inscenaci spojující videomapping a tanec. Režie představení LUNAtic se ujala choreografka a performerka Miřenka Čechová, která se nechala inspirovat tvorbou surrealistických básnířek, francouzské Joyce Mansourové a české Jany (Honzy) Krejcarové.

Na většinu programu je vstup zdarma. Galerijní zóna zahrnuje šest míst, na ta je třeba zakoupit vstupenku Signal Plus, se kterou lze díla navštěvovat opakovaně. Signal Festival se snaží dlouhodobě minimalizovat dopad akce na životní prostředí. Používá zdroje s nízkou spotřebou, omezuje tvorbu tištěných programů a propagačních předmětů. Program se nachází na www.signalfestival.com.

Zdroj