V Praze je pátá lavička Jaroslava Foglara

3 měsíce starý 46

foto Lavičku Jaroslava Foglara odhalili 13. září 2021 u pobočky městské knihovny v pražské Korunní ulici. Je zdobená vyřezávanými tichomořskými motivy, které připomínají fiktivní stolní hru Fan-tan z Foglarova románu Tajemná Řásnovka.

Praha - U pobočky městské knihovny v pražské Korunní ulici dnes zástupci Skautské nadace Jaroslava Foglara odhalili pátou lavičku věnovanou slavnému spisovateli a skautskému vůdci s přezdívkou Jestřáb. Nejnovější kus připomíná Foglarův román Tajemná Řásnovka. Roma Šantor z nadace při odhalení uvedl, že cílem nadace je, aby každý ze spisovatelových románů měl v Praze svoji lavičku.

Na dřevěnou lavičku se složili Foglarovi příznivci a je zdobená vyřezávanými tichomořskými motivy, které připomínají fiktivní stolní hru Fan-tan z románu Tajemná Řásnovka. Šantor dodal, že k lavičce bude ještě do 14 dnů doplněna informační tabule.

Foglar nikdy neupřesnil, kde se tajuplná Řásnovka měla nacházet, v Korunní ulici nicméně strávil dětství a značnou část života. Šantor připomněl, že autor v knize popisoval památnou rýhu na zdi, která se nachází právě poblíž nynější pobočky knihovny. Odhalení se zúčastnil také ředitel Městské knihovny Tomáš Řehák, který je zároveň předsedou nadační rady Skautské nadace Jaroslava Foglara.

Nadace již v metropoli umístila lavičku v Riegrových sadech, připomínající román Hoši od Bobří řeky. Další je věnována knize Chata v Jezerní kotlině a je v Havlíčkových sadech, třetí připomíná Záhadu hlavolamu a stojí na dětském hřišti Za Haštalem v Praze 1. Další lavičku nadace umístila na dětském hřišti u Malé říčky ve Stromovce.

Foglar byl významnou osobností skautského hnutí. Velkou část života vedl chlapecký oddíl Pražskou dvojku a jeho výchovným programem se inspirovalo několik generací skautských vedoucích. Za svůj život napsal desítky knih, mezi které patří Rychlé šípy, Hoši od Bobří řeky, Chata v Jezerní kotlině, Záhada hlavolamu a mnoho dalších.

Zdroj