V Praze vznikla cesta z půllitrů a svíček jako protest proti opatřením

1 měsíc starý 19

Podle zástupců výzvy se 6. ledna ve středu musí v Česku znovu „otevřít ekonomika“.  Účastníci protestu také mohli podepsat petici za zrušení vládních opatření.

Zástupci iniciativy zároveň požadují, aby během týdne přišla záloha pro všechny uzavřené podniky v minimální výši 50 procent z obratu minulých let a v řádu několika dní, aby vláda vypsala i program na záchranu fyzických osob, které „o vše přišly“ a potýkají se s dluhy z podnikání.

Vláda podnikatelům nepomohla

Stát podle demonstrantů zapomněl na podnikatele, kteří zkrachovali. Kritizují také to, že dosud neběží program Covid – gastro, případně nějaká z alternativ. Stávající systém kompenzací iniciativa už dříve označila za složitý, neprůhledný a nespravedlivý.

„Tato vláda se nepoučila z jarní pandemie, vykašlala se na letní přípravu a zcela podcenila nástup druhé vlny. Jejich restriktivní opatření byla polovičatá a nikdy se nedotkla nadnárodních korporací nebo květinářství. Vláda si vybrala sektor ve svém chaotickém tažení, který tuto vládu nikdy nevolil a hodil se jako obětní beránek,“ uvedli zástupci Chcípl PES.

„Přitom to bylo tak jednoduché a spravedlivé, použít program z Rakouska nebo Německa a poskytnout určité procento z obratu z minulých období,“ míní restauratéři.

Zástupci výzvy Chcípl PES protestovali proti vládním opatřením už dříve. V minulosti například nechali své podniky otevřené i po dvacáté hodině, což byla vládou nařízená zavírací doba. Stravovací zařízení jsou od loňského března už potřetí odkázána na prodej jen přes výdejní okna.  Využívat mohou případně rozvoz.

Zdroj