V Praze začne týdenní festival umění Prague Art Week

2 měsíce starý 32

foto Ilustrační foto - Budova Národního divadla v Praze (na snímku z 9. prosince 2015).

Praha - Na Nové scéně Národního divadla dnes vpodvečer začne první ročník mezinárodního festivalu vizuálního umění Prague Art Week 22. Během týdne se návštěvníkům otevřou dveře galerií, muzeí a uměleckých institucí, ale také budou moci poodhalit zákulisí umělecké praxe v sérii přednášek a masterclass v Superstudiu na Nové scéně, kterého se zúčastní jak tuzemští, tak zahraniční hosté.

Termín pořadatelé zvolili tak, aby programem mohli přispět k českému předsednictví Radě Evropské unie a nabídnout ho třeba právě i zahraničním hostům, kteří u této příležitosti do Česka přijedou.

Více než 50 lokací po celé Praze zve návštěvníky na bohatý umělecký program. Během festivalového víkendu velké instituce připravily pro návštěvníky buď vstupné zdarma, nebo vstupné zvýhodněné. Od pondělí 12. září do čtvrtka 15. září organizátoři nabádají k návštěvě menších privátních galerií, které jsou hustě zastoupeny v rámci vybraných městských částí, během jednotlivých festivalových dní.

Součástí slavnostního zahájení bude dnes vyhlášení a ocenění deseti umělců z otevřené výzvy galerie Artefin o nejlepší digitální umělecké dílo, tedy NTF. Jejím cílem je podpořit tvorbu progresivních umělců a vznik originálního uměleckého digitálního díla. Vítězná díla budou během festivalového týdne vydražena a výtěžek dražby bude věnován na dobročinné účely.

Pořadatelé festivalu se inspirovali podobnými akcemi ve světě. V Česku se koná Brno Art Week, který má více než desetiletou tradici, původně se jmenoval Týden výtvarné kultury, ale přejmenoval se právě kvůli sjednocení pojmenování s podobnými zahraničními akcemi.

Prague Art Week pořádá vydavatelství ArtAntiques Media, jež vydává časopis Art Antiques a portál Art+, který se věnuje trhu s uměním. Pod názvem Týden umění pořádal podobnou akci v letech 2018 a 2019, v obou covidových letech pak v on-line verzi.

Zdroj