V Praze zbývají poslední desítky lůžek ARO a JIP

2 měsíce starý 10

Podle dat ministerstva zdravotnictví aktuálně zbývá v hlavním městě 49 ze 983 intenzivních lůžek JIP/ARO, tedy 4 procenta, ale pouze 7 lůžek je určených pro covidové pacienty, zbytek je pro ostatní nemocné.

Standardních lůžek s kyslíkem je v nemocnicích v Praze volných 417 ze 3247, tedy 12 procent. Z toho je však pouze 23 určeno pro pacienty s diagnózou covid-19.

K dispozici je v metropoli také 20 z 37 přístrojů ECMO na mimotělní okysličování krve.

Pardubicko a střední Čechy: Stav hromadného postižení osob

V Pardubickém kraji byl v úterý kvůli situaci v nemocnicích vyhlášen stav hromadného postižení osob. Ve středu poté totéž učinila dvě zařízení ve Středočeském kraji, podle hejtmanky Petry Peckové (STAN) lze očekávat, že se brzy rozšíří na celý kraj.

V praxi to znamená, že by nemocnice nemusely mít možnost věnovat se stejně každému pacientovi, ale musely by si stanovit priority ošetřování.

Počet vážných případů nemoci covid-19 v Česku dosáhl v pondělí nového rekordu za celou dobu epidemie, a to 1568 těžce nemocných. Hospitalizovaných s covidem-19 je aktuálně 8162.

Nemocnice se zároveň potýkají i s tím, že řada zaměstnanců je v karanténě nebo v izolaci. Nejvíce jich v pražských nemocnicích bylo na podzim, ale jejich počet již klesá. Důvodem je podle zástupců nemocnic to, že mnozí zdravotníci už byli proti covidu-19 naočkovaní.

Zdroj