V pražských klubech lidé tancovali a tísnili se u stolů. Zasahovaly desítky policistů

4 měsíce starý 29

Policisté se s pracovníky hygienické stanice zaměřili primárně na kontrolu nočních barů, hudebních a tanečních klubů v centru hlavního města. Dodržování opatření proti šíření onemocnění covid-19 prověřili přibližně v deseti provozovnách, včetně čtyř velkých.

V několika případech hygienici zjistili porušení protiepidemických opatření ze strany provozovatelů. V některých provozovnách byla překročena kapacita povoleného počtu hostů, část klubů nedodržela pravidla rozmístění stolů a hostů u nich. Hygienici dále zaznamenali porušení zákazu tance a shlukování. V jednom z kontrolovaných klubů odhalili nedostatek dezinfekčních prostředků a neuspokojivý způsob informování hostů o nutnosti dodržovat protiepidemická opatření.

VIDEO: Záběry z proticovidového "zátahu" na pražské kluby

Záběry z proticovidového "zátahu" na pražské kluby, při kterém policie s hygienou kontrolovali potvrzení o bezinfekčnosti návštěvníků i dodržování pravidel ze strany podniků

Za celou noc zkontrolovali policisté a hygienici v klubech a barech bezmála 500 lidí. Zdaleka nejčastějším prohřeškem bylo neprokázání negativity při vstupu do provozovny.

„Případy více než 40 osob z důvodu přestupkového jednání policisté na místě vyřešili v příkazním řízení,“ uvedla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová. Celková částka uložená v příkazním řízení podle ní přesáhla 20 tisíc korun. Pět přestupků předali hygienici do správního řízení.

V klubech či diskotékách je už povolena hudební produkce, dál je ale v těchto zařízeních zakázáno tančit. Tanec je totiž podle hygieniků typ fyzické aktivity, kde se při počtu relativně vysokého množství lidí na jednom místě koronavirus velmi snadno šíří.

Pro prokázání bezinfekčnosti je třeba platný negativní test na covid, doklad o očkování nebo prodělání nemoci v posledním půlroce. V Česku se nyní mohou nechat očkovat lidé od 12 let.

Odborníci už delší dobu poukazují na to, že nejvíc nakažených je v poslední době mezi lidmi mezi 16 a 29 lety, kteří jsou málo očkovaní a mají hodně sociálních kontaktů.

Zdroj