V pražských skladech leží zbytečně 28 tisíc dávek vakcíny, řekl Hřib. Babiš ho obvinil ze lži

1 měsíc starý 5
  • Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) podle premiéra Andreje Babiše (ANO) manipuluje s informacemi o nevyočkovaných vakcínách proti covidu.
  • Hřib dopoledne informoval, že ve skladech pražských státních nemocnic se nyní nachází zhruba 28 000 neaplikovaných dávek vakcíny Pfizer. Podle premiéra ale v 7.40 přišla do Česka nová zásilka 220 000 dávek vakcín.
  • „Přišla dodávka, vyložili ji v lékárně a to slouží pro pražské nemocnice a jako rezerva pro kraje,” řekl Babiš. Hřiba vyzval, ať se stará o Prahou řízená očkovací centra, nikoli zásoby fakultních nemocnic. Hřib si za svým sdělením stojí.

Praha 14:35 9. 3. 2021(Aktualizováno: 14:45 9. 3. 2021)

Pražský primátor Zdeněk Hřib a premiér Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová, Český rozhlas | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Pražský primátor na jednání Asociace krajů ČR s vládou a Centrálním řídícím týmem žádal, aby byly vakcíny Pfizer co nejdříve rozvezeny do krajů. Magistrát má totiž podle něj vliv pouze na rozdělování vakcín AstraZeneca a Moderna.

„Jsem si vědom, že situace v jiných krajích České republiky je odlišná a často i horší než v Praze. Záleží mi na tom, aby byly očkovací látky distribuovány rovnoměrně a spravedlivě. Apeloval jsem na premiéra, aby zajistil neprodlený rozvoz dávek vakcíny Pfizer, které leží zbytečně v pražských státních nemocnicích,“ uvedl Hřib.

Apeloval jsem dnes na premiéra, aby zajistil rychlé očkování nebo rozvoz dávek vakcíny Pfizer, které leží v pražských státních nemocnicích. Jde o 28 tisíc dávek, jen čtvrtina je určená pro Prahu. My nemáme na distribuci Pfizeru vliv, řídíme jen rozdělování Moderny a Astra Zenecy.

12:43 – 09. 03. 2021

9 128

Krajům zároveň nabídl pomoc v podobě bezplatného open source systému pro přehledné rozdělování vakcín do jednotlivých nemocnic, který vyvinula pražská městská firma Operátor ICT. „V Praze ho používáme na rozdělování vakcín Moderna a Astra Zeneca,“ sdělil Hřib.

ONLINE: Šíření covidu v Česku zpomaluje. Reprodukční číslo kleslo po měsíci pod hodnotu jedna

Číst článek

Podle tabulky je nejvíc neaplikovaných ampulek vakcín Pfizer v Ústřední vojenské nemocnici, a to 2574. Fakultní nemocnice Bulovka má dosud neaplikovaných ampulek 678 a Všeobecná fakultní nemocnice 585. Z jedné lahvičky lze získat až šest dávek vakcíny.

„Do Česka dnes dorazí další závoz očkovací látky Pfizer a za pár dnů další dávky zapůjčené z EU. Dnes by tedy v ideálním případě měly být ve státních nemocnicích skladem maximálně nízké stovky dávek a rozhodně ne desítky tisíc dávek vakcín,“ podotkl Hřib.

‚Proč lžete?‘

Premiér Andrej Babiš ale Hřibovo tvrzení o nevyočkovaných vakcínách odmítl. Pražský primátor podle něj manipuluje s informacemi. Zveřejněná tabulka totiž obsahuje dodávku, která přišla v úterý ráno, uvedl premiér. Na twitteru pak Hřiba obvinil ze lži.

„Vakcíny dorazily do pražských nemocnic dnes ráno, takže logicky nebyly všechny rozvezené. Moc dobře víte, že část těchto vakcín Pfizer je rezerva pro celou Českou republiku,“ mínil premiér.

Proč @Zdeněk Hřib lžete? Vakcíny dorazily do pražských nemocnic dnes ráno, takže logicky nebyly všechny rozvezené. Moc dobře víte, že část těchto vakcín Pfizer je rezerva pro celou ČR. Zároveň by se váš koordinátor mohl začít konečně bavit s pražskými nemocnicemi, které ignoruje.

13:27 – 09. 03. 2021

17 136

Také ministerstvo zdravotnictví Hřibova slova odmítlo. „Zdeněk Hřib neříká pravdu, když tvrdí, že v pražských nemocnicích leží 28 tisíc vakcín ladem. Tyto vakcíny přivezl distributor do nemocnic dnes brzo ráno,“ uvedl resort na twitteru.

Tento týden bude nejvíce zatížená Praha, ale je vidět světlo na konci tunelu, říká šéf Motola Ludvík

Číst článek

Od začátku očkování proti covidu aplikovali zdravotníci v Praze 175 961 dávek vakcíny, z toho 3000 v pondělí. Obě dávky dosud dostalo 68 193 lidí.

O uplynulém víkendu zdravotníci v Česku podali přes 21 tisíc dávek vakcíny proti covidu-19. Proti minulému víkendu je to asi 3,3krát víc. Nejvíc se podařilo očkování zrychlit v Moravskoslezském a Ústeckém kraji a na Vysočině.

V pracovních dnech bylo minulý týden podáno přes 30 tisíc dávek vakcíny denně.

Zdeněk Hřib neříká pravdu, když tvrdí, že v pražských nemocnicích leží 28 tisíc vakcín ladem. Tyto vakcíny přivezl distributor do nemocnic dnes brzo ráno, což by @Zdeněk Hřib mohl vědět od svého koordinátora očkování.

13:00 – 09. 03. 2021

14 81

ako, ČTK

Zdroj