V případu Dominika Feriho se poškozené odvolaly proti výši odškodného

před 1 týden 39

Proti listopadovému rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 3 v případu Dominika Feriho se kromě obžalovaného exposlance odvolaly také všechny poškozené. České televizi to řekl předseda soudu Radek Mařík. Prvoinstanční soud Feriho za dvě znásilnění a jeden pokus loni v listopadu nepravomocně potrestal tříletým vězením. Feri se proti rozsudku na místě odvolal.

„Proti rozsudku si podal odvolání jednak obžalovaný, a to bezprostředně po vyhlášení rozsudku, a jednak poškozené, a to podáním došlým dne 7. 2. 2024. Odvolání obžalovaného směřuje do všech výroků napadeného rozsudku, odvolání poškozených do výroků o náhradě nemajetkové újmy,“ sdělil ČT Mařík.

Státní zástupkyně viní Feriho ze tří skutků, dva se podle ní staly v březnu a v listopadu roku 2016 v jeho bytě na Praze 3. Obě dívky Feri podle obžaloby přes jejich nesouhlas líbal a osahával a následně s nimi prováděl sexuální praktiky. Jedné z nich bylo v té době sedmnáct let, státní zástupkyně tvrdí, že dívce Feri ve chvíli, kdy chtěla odejít, podal nealkoholický nápoj, po jehož požití se dostala do stavu „částečné ztráty vědomí“.

Třetí incident se stal podle obžaloby v roce 2018, kdy si Feri pozval do Poslanecké sněmovny ženu kvůli možné pozici stážistky. Podle vyšetřovatelů se ji pokoušel líbat a osahávat, podařilo se jí ale odejít, obžaloba proto případ kvalifikuje jako pokus o znásilnění. Prvoinstanční soud uznal Feriho vinným ve všech třech bodech obžaloby, uložil mu tříleté vězení a povinnost zaplatit poškozeným dohromady téměř pět set tisíc korun. Rozhodnutí není pravomocné.

„Moje klientky jsou s rozsudkem velmi spokojené. Odvolání je podáno výhradně z důvodu výše zadostiučinění. Jsou přesvědčené, že účinnému odčinění újmy, kterou jim obžalovaný způsobil, odpovídá vyšší odškodné, než jim soud přiznal,“ odůvodnila odvolání poškozených jejich zmocněnkyně advokátka Adéla Hořejší.

Případ odstartovala zveřejněná svědectví na jaře 2021

Feri obžalobu opakovaně popřel, odmítl, že by se dopustil jakéhokoli sexuálního násilí. U hlavního líčení i ve svém závěrečném návrhu opakovaně poukazoval na údajné rozpory ve výpovědích žen. Řekl také, že policie a státní zástupce k jeho případu přistupují alibisticky. Stíhání pro něj prý znamenalo destrukci pracovního, ale i osobního života.

Feriho začali policisté prověřovat poté, co jej několik žen obvinilo ze sexuálního nátlaku, obtěžování a násilí. Svědectví na jaře 2021 zveřejnily weby Deník N a A2larm. Po zveřejnění výpovědí dívek Feri rezignoval na poslanecký mandát a oznámil, že nebude kandidovat v podzimních volbách do sněmovny. Skončil také v TOP 09.

Obvodní soud se případem začal zabývat loni v únoru, další jednání se uskutečnila v dubnu a na konci října. Z většiny jednání byla kvůli ochraně citlivých údajů dívek vyloučena veřejnost. Rozsudek padl v listopadu. Případem se nyní bude zabývat pražský městský soud. Termín jednání zatím nebyl stanovený.

Přečtěte celý článek