V příštím roce se už nemůže stát, že rodič nebude mít kam umístit dítě, slibuje Jurečka

6 měsíce starý 9
 Ludvík Hradilek, Deník NFoto: Ludvík Hradilek, Deník N

Česko má to nejhorší za sebou, říká v rozhovoru pro Deník N ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Navzdory pomalému růstu ekonomiky, stále vysoké inflaci a velkému schodku letošního rozpočtu slibuje zlepšení. „Když se podíváme na vývoj příštích měsíců a příštích dvou let do konce mandátu naší vlády, je tu nízká nezaměstnanost, kterou se podaří udržet. Hospodářský růst, který se bude zvyšovat, a tím pádem se lidem nesníží životní úroveň. Nejhorší období máme za sebou,“ prohlašuje ministr. Slibuje, že letošní deficit nepřesáhne 300 miliard a příští rok budou místa ve školkách pro všechny zájemce.

Na co se v rozhovoru také ptáme:

  • Jak by zvýšení spotřební daně zhoršilo situaci českých vinařů?
  • Je zrušení školkovného prorodinným opatřením?
  • Jak se změní důchodový systém?
  • Kde dělají lidovci chybu, když mají tak nízké preference?
  • Bude schodek rozpočtu nižší než avizovaných 295 miliard korun?

Začneme konkrétní věcí, kterou koalice prosadila v konsolidačním balíčku. Vy jste hájili prorodinnou politiku. Obhájili jste ji, když jste připustili zrušení školkovného?

Jednoznačně jsme uhájili zájmy rodinné politiky, rodičů a nízkopříjmových rodičů.

V situaci, kdy víte, že míst ve školkách je málo?

Pro středně- a nízkopříjmové rodiny školkovné nepřináší vůbec nic. Je to sleva, kterou uplatní lidé s vyššími příjmy. Není totiž uplatnitelná do daňového bonusu. Pokud má rodič průměrný či nižší příjem a v rodině mají dvě a více dětí, tak mu to nevyjde. Uplatní totiž i slevu na sebe, případně na manželku, děti, hypotéku (kvůli tomu daň z příjmu ve výsledku nezaplatí, pozn. red.).

Byl to benefit, který čerpali lidé s výrazně nadprůměrnými příjmy. Rodič navíc po mně jako po politikovi primárně ani nechce, abych mu dával slevu. On po mně chce, aby měl

Tento článek je exkluzivním obsahem pro předplatitele Deníku N.

Zdroj