V prvním pololetí zemřelo v Česku o třetinu více lidí než loni

2 měsíce starý 56

13. září 2021, 10:00 Autor: EuroZprávy.cz / ČTK

V letošním prvním pololetí zemřelo v Česku 76.300 lidí, což bylo o 33 procent více než o rok dříve. I přes vysoký počet úmrtí celkový počet obyvatel země ke konci června opět překročil hranici 10,7 milionu, pod kterou se dostal v letošním prvním čtvrtletí.

Hřbitov, ilustrační foto

Hřbitov, ilustrační foto
FOTO: Adam Mráček / INCORP images

Za leden až červen přibylo 1200 občanů Česka, což byl ale nejmenší populační růst mezi počátkem a polovinou roku za posledních osm let, uvedl dnes na webu Český statistický úřad (ČSÚ).

"Za nízkým přírůstkem obyvatel v prvním pololetí letošního roku stála záporná bilance přirozené měny. Počet zemřelých byl o 21.300 vyšší než počet živě narozených, zatímco o rok dříve v 1. pololetí roku 2020 činil úbytek přirozenou měnou pouze 2600," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ.

Vyšší počty zemřelých statistici evidují zejména v letošním prvním čtvrtletí, přičemž jejich největší meziroční nárůst o 64 procent byl za březen. Důvody vysokého počtu úmrtí ČSÚ neuvádí, země se ale v té době potýkala s další vlnou šíření nemoci covid-19.

Zdroj