V Řecku je nová mutace koronaviru

1 měsíc starý 13

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie.

Vývoj situace ve světě v souvislosti s koronavirem sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Americká vláda by mohla povolit podávání jen poloviny dávky vakcíny od společnosti Moderna. Cílem je urychlit tempo očkování obyvatelstva a zvýšit počet oočkovaných lidí. Návrh uvedl v televizním vystoupení šéf týmu pro podporu vývoje a distribuce vakcíny Bílého domu Moncef Slaoui.

- Japonská vláda zvažuje, že v hlavním městě Tokiu a okolních prefekturách vyhlásí stav nouze kvůli rychlému šíření nákazy koronavirem. Podle agentury Reuters to dnes řekl premiér Jošihide Suga.

- Nakažlivější mutace koronaviru, která se šíří v Británii, byla nově zaznamenána i v Řecku. Oznámilo to tamní ministerstvo zdravotnictví.

Světové dění jsme sledovali také včera:

 • Japonsko zvažuje zavedení stavu nouze v Tokiu

  Japonská vláda zvažuje, že v hlavním městě Tokiu a okolních prefekturách vyhlásí stav nouze kvůli rychlému šíření nákazy koronavirem. Podle agentury Reuters to dnes řekl premiér Jošihide Suga. V neděli zaznamenal region více než polovinu z 3029 nových případů infekce v zemi. Situace v Tokiu vzbuzuje obavy i proto, že by se tam měla v tomto roce konat odložená letní olympiáda.

  Ve srovnání s jinými zeměmi si Japonsko vede v potlačování nákazy dobře. Od začátku epidemie země podle americké Univerzity Johnse Hopkinse eviduje 242 097 infekcí a 3369 úmrtí pacientů s covidem, což je podstatně méně, než má například Česká republika. V poslední době se ale šíření viru i v Japonsku zrychluje.

 • Řecko ohlásilo první případy nové mutace koronaviru

  Nakažlivější mutace koronaviru, která se šíří v Británii, byla nově zaznamenána i v Řecku. Oznámilo to tamní ministerstvo zdravotnictví. Nákaza byla zaznamenána u čtyř lidí, kteří nedávno přicestovali do země z Británie a nyní jsou v karanténě, jak uvedl pro agenturu Reuters představitel ministerstva.

 • USA by mohly podávat půl dávky vakcíny, aby se urychlilo očkování

  Americká vláda by mohla povolit podávání jen poloviny dávky vakcíny od společnosti Moderna. Cílem je urychlit tempo očkování obyvatelstva a zvýšit počet oočkovaných lidí. Návrh dnes uvedl v televizním vystoupení šéf týmu pro podporu vývoje a distribuce vakcíny Bílého domu Moncef Slaoui, píše agentura Reuters. Rychlost očkování je zatím výrazně pomalejší, než očekávala americká vláda.

  Podle Slaouiho by se nový přístup týkal osob ve věku 18 až 55 let. „Víme, že to vyvolává stejnou odpověď imunity,“ uvedl. Podle něj je tento postup „odpovědnější“, než podat pouze jednu dávku ze dvou. Společnost Moderna ani Úřad pro kontrolu léčiv návrh nekomentovaly.

Zdroj