V Rusku teď tamní politici americké problémy ironicky komentují

1 měsíc starý 11

Rusko ve čtvrtek poukazovalo na obsazení budovy amerického Kapitolu jako na důkaz úpadku Ameriky. Podle oficiálních činitelů mají v USA zastaralý volební systém a hluboké rozpory zanechaly americkou demokracii „kulhající na obě nohy“.

Jaké jsou reakce ruských politiků shrnuje článek na serveru The Moscow Times. Popisuje, jak pod hlavičkami s nápisy „Útok na Kapitol“ a „Chaos ve Washingtonu“ ruská státní televize ukazovala valící davy stoupenců Donalda Trumpa, kteří ve středu bourali zátarasy a hemžili se budovou Kongresu, zatímco bezpečnostní složky použily slzný plyn a policie uvnitř tasila zbraně.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

Mnozí činitelé v Moskvě uvedli, že tyto ohromující události odhalily demokratické selhání Ameriky.

„Volební systém ve Spojených státech je zastaralý, neodpovídá moderním demokratickým standardům… a americká média se stala nástrojem politického boje,“ řekla mluvčí ministerstva zahraničí Maria Zacharovová ruským tiskovým agenturám. „To je z velké části důvod rozštěpení společnosti, které nyní ve Spojených státech pozorujeme.“

Moskva je už dlouho podrážděna americkou kritikou stavu ruské demokracie za vlády prezidenta Vladimira Putina a obviňuje Washington z pokrytectví a povýšenosti.

Oficiální činitelé, kteří teď často opakují slova používaná proti Rusku, ve čtvrtek prohlásili, že Spojené státy už nejsou v pozici, aby mohly poučovat jiné země o svobodě a demokracii.

„Poražená strana má víc než dost důvodů obvinit vítěze z falšování, je jasné, že americká demokracie kulhá na obě nohy,“ uvedl v příspěvku na Facebooku Konstantin Kosačjov, předseda zahraničního výboru ruské horní komory.

„Oslava demokracie skončila. Bohužel se dostala až na dno a říkám to bez špetky škodolibosti. Amerika už kurz nerýsuje a tak ztratila právo ho určovat. A co víc, vnutit to ostatním.“

Samotný Kreml byl ve Spojených státech obviňován z posilování rozporů v americké společnosti vedením dezinformační kampaně a to včetně pokusů narušit volby v roce 2016 v Trumpův prospěch. To pak vedlo k vyšetřování FBI.

Dále čtěte

repro ČT

Skvostná Klausova myšlenka: Dezinformace neexistují. A Země je nejspíš placatá

Exprezident Václav Klaus je velmi, ale velmi dotčen, že ho na stránkách ministerstva zdravotnictví zařadili mezi autory výroků, které slouží ...

číst článek »

Vzhledem k tomu, že Rusové slavili pravoslavné Vánoce, Kreml na události ve Washingtonu nijak nereagoval.

Prokremelští zákonodárci však na nepokoje reagovali.

„Spojené státy rozhodně nemohou nyní vnucovat volební standardy jiným zemím a tvrdit, že jsou světovým ‚majákem demokracie‘,“ řekl šéf zahraničního odboru dolní komory Leonid Sluckij ruským tiskovým agenturám.

Řekl, že Washington trpí poté, co po celém světě propagoval „barevné revoluce“, jako byla protimoskevská povstání na Ukrajině a v Gruzii a nedávné protesty v Bělorusku.

„Bumerang barevných revolucí se obrací proti Spojeným státům,“ řekl Sluckij. „Hrozí, že se to všechno změní v krizi amerického mocenského systému.“

Zdá se, že i ostatní události využívají k ospravedlnění domácí politiky Moskvy.

Anton Gorelkin, zákonodárce z telekomunikačního výboru dolní komory, pochválil Twitter a Facebook za pozastavení Trumpových účtů a prohlásil, že to ukazuje na potřebu lépe kontrolovat sociální média.

„Sociální sítě musí fungovat podle přísných pravidel v právním rámci. Protože absolutní svoboda informací se stává zbraní v rukou extremistů,“ uvedl v příspěvku na svém kanálu Telegram.

Zdroj