V sobotu vydalo Česko Ukrajincům 1418 víz, od začátku války více než 307.000

3 měsíce starý 123

Od začátku války vydalo Česko ukrajinským uprchlíků již více než 307.000 speciálních víz. V sobotu jich přibylo 1418, zhruba o 400 více než před týdnem. Vyplývá to z údajů, které dnes na twitteru zveřejnilo ministerstvo vnitra. Většinu uprchlíků v Česku tvoří ženy a děti.

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) minulý týden uvedl, že se počet běženců ustálil na zhruba 300.000. Ministerstvo sice vydává další víza, někteří Ukrajinci ale z Česka odjíždějí. Podle úterního vyjádření ředitele cizinecké policie Milana Majera by se mohl počet uprchlíků podle jednoho ze scénářů zvýšit na půl milionu v souvislosti s pokračující ruskou agresí na jihu a východě země.

Ukrajinci prchající před ruskou invazí dostávají víza dočasné ochrany, která jim umožňují v Česku pobývat až rok. Zároveň mají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání, na trh práce a mají nárok na další asistenci, například při ubytování. Víza mohou získat uprchlíci z válečných oblastí i lidé z Ukrajiny, kteří v Česku už žijí s povolením k přechodnému pobytu.

Cizinecké policii se v sobotu nahlásilo 1662 lidí. Od únorového začátku ruské agrese jich bylo téměř 193.000.

Zdroj