V souboji lží českých politiků je již těžké zjistit, kdo z nich má pravdu

2 týdny starý 9

Čeští občané jsou již několik týdnů střídavě strašeni, že se jim opět drasticky zvýší ceny energií a naopak z druhé strany uklidňováni, že se tak rozhodně nestane. Tak tomu bylo i tuto neděli, kdy se na zpravodajské stanici CNN Prima NEWS opět hádali koaliční a opoziční politici a navzájem se obviňovali ze lží. Lidovecký ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka, podobně jako premiér Petr Fiala, diváky chlácholil, že ceny příliš neporostou nebo že dokonce zůstanou stejné jako doposud. Oproti tomu stínový ministr práce Aleš Juchelka z hnutí ANO tvrdil, že Jurečka lže a ceny energií porostou v desítkách procent. A ještě před kamerami naléhal: „Já prosím tuto vládu, aby občanům a firmám o cenách energií nelhala.“

Nebylo tomu tak zdaleka poprvé, něco podobného se děje neustále. Alarmující přitom je, že politici napříč stranami naoko bojují proti dezinformacím, ve skutečnosti patří mezi jejich největší a nejhlasitější šiřitele. S fakty manipulují dle vlastní potřeby a stále více používají lež jako účinný marketingový nástroj. Cynicky spoléhají na to, že ne zdaleka každý občan je ochoten pracně zjišťovat pravdu, například, zda je u nás cena elektřiny a plynu skutečně nejvyšší v Evropské unii, jak neustále tvrdí lídři opozice.

A to přesto, že podle statistiky Eurostatu na tom naštěstí zdaleka nejsme nejhůře a ceny energií v ČR dosahují průměru EU. Zatímco nižší jsou na Slovensku, v Polsku, Maďarsku a Chorvatsku a to výrazně, podstatně vyšší, někdy až dvojnásobně, jsou v Holandsku, Dánsku nebo Švédsku.

Ještě horší je další matení veřejnosti, týkající se otázky, zda vláda může pomoci občanům a firmám snížit ceny energií s pomocí emisních povolenek. Zástupci vlády tvrdí, že to od příštího roku nebude možné, protože by to bylo v rozporu s pravidly EU, opozice oponuje, že to možné je. Na občanech tak opět nechávají, aby si zjistili sami, kdo z nich má vlastně pravdu a kdo jim lže.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Eurostat

Zdroj