V sousedních zemích se tankuje i o dvacet korun levněji. Lidé v pohraničí můžou ušetřit

5 měsíce starý 184

U některých čerpacích stanic v Česku se ceny benzinu a zejména nafty stále drží na dohled padesáti korunám za litr, někde jsou i dražší. Přitom doslova za kopečky lze tankovat i v přepočtu za 32 korun. Opravdu levné pohonné hmoty se prodávají v Maďarsku, sousedním Polsku i třeba ve Slovinsku.

Český recept zatím nestačí

Česká vláda se proti vysokým cenám pohonných hmot rozhodla bojovat tak, že zrušila dosud povinné přimíchávání biosložek do nafty a kontroluje, zda si jednotlivé čerpací stanice uměle nenavyšují marže. Další snížení, konkrétně o 1,50 Kč na litr, by mělo od června přinést již schválené snížení spotřební daně na benzin a naftu. Ani tak se ale pohonné hmoty neblíží cenové hladině, kterou nabízejí benzínky v některých sousedních zemích.

Zatímco v České republice stojí litr benzinu v průměru 43,88 Kč a nafty 46,22 Kč, jen kousek za našimi hranicemi tankují řidiči v průměru i o 13 korun levněji. Místy to pak může být až o 20 korun. To už jsou částky, které mohou člověka přimět k tomu, aby se vydal pro palivo do zahraničí. Zejména pokud bydlí na hranicích.

Na vůbec nejlevnější pohonné hmoty narazili redaktoři webu Autosalon.tv v Maďarsku, kde tamní vláda na podzim kvůli vysoké inflaci zastropovala jejich ceny. Litr Naturalu 95 tu stojí v průměru 31,14 Kč (1,28 euro) a nafty 33,82 Kč (1,39 euro). Zmíněné ceny byly platné k 28. březnu.

Maďaři si ceny hlídají

O něco dráž než v Maďarsku se tankuje v Polsku a Slovinsku. Benzin vyjde levněji u našich jižních sousedů, kde stojí v průměru 34,30 Kč (1,42 euro), ve Slovinsku pak 36,49 Kč (1,50 euro). Naopak nafta se prodává levněji ve Slovinsku, konkrétně za 37,46 Kč (1,54 eur). V Polsku za ni řidič zaplatí 39,65 Kč (1,63 euro).

I Maďaři si cenu paliv dost hlídají, i když výjimky existují. „Nákladní automobily s hmotností nad 7,5 tuny a nákladní automobily se zahraničními poznávacími značkami s hmotností nad 3,5 tuny musí za benzin platit tržní ceny,“ uvedl podle webu iDNES.cz Gergely Gulyas, vedoucí kanceláře maďarského premiéra Viktora Orbána.

Dodal, že osobní automobily, zemědělská vozidla a maďarské nákladní automobily s nižší hmotností budou mít i nadále nárok na dotované pohonné hmoty. Stejně jako Maďarsko zastropovalo ceny pohonných hmot také Slovinsko.

Polsko se vydalo jinou cestou, ale podobně účinnou. Vláda mimo jiné snížila od 1. února na šest měsíců DPH u pohonných hmot z 23 na 8 procent. Důležité je však zmínit, že přes hranice bez dokladů o zdanění je povoleno v jednom autě přepravovat jen pohonné hmoty v běžných nádržích a navíc maximálně 20 litrů v kanystrech.

Aktuální ceny pohonných hmot v evropských zemích najdete pod tímto odkazem.

Zdroj