V Teheránu hoří věznice, kde jsou zadržováni političtí vězni. Z místa se ozývá také střelba

5 měsíce starý 53

Věznici Evín v Teheránu, kde jsou zadržováni političtí vězni, zachvátil požár a od objektu se ozývá střelba a zvuk poplašného zařízení. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na videonahrávky na twitteru.

Teherán 22:10 15. října 2022

V Íránu probíhají v posledních týdnech protesty proti tamnímu autoritářskému režimu. Vyvolala je smrt mladé dívky zatčené mravnostní policií (ilustrační foto) | Foto: WANA | Zdroj: Reuters

Nejmenovaný íránský bezpečnostní představitel později Reuters řekl, že ve věznici Evín začala vzpoura, která vedla k požáru, a již byla potlačena. Na místě zasahují hasiči, dodal zmíněný činitel.

Íránská státní tisková agentura IRNA uvedla, že vzpoura se odehrála v části věznice, kde jsou zadržováni „gangsteři“. Podle agentury Reuters tím IRNA naznačila, že političtí vězni nebyli do incidentu zapojeni.

„Rodiny vězňů se shromáždily před hlavním vchodem do věznice Evín. Vidím oheň a kouř a spoustu příslušníků speciálních sil. Jsou tam také sanitky,“ popsal situaci jeden ze svědků kontaktovaný agenturou Reuters.

Íránský režim je jako mohutný strom, nikdo se nesmí opovážit myslet na jeho vyvrácení, varuje Chameneí

Číst článek

Před věznicí Evín i na dalších místech Íránu se v posledních týdnech konají protesty proti tamnímu autoritářskému režimu. Vyvolala je smrt mladé dívky zatčené mravnostní policií, údajně kvůli volně nasazenému šátku - hidžábu. Podle policie utrpěla infarkt, podle její rodiny a dalších zdrojů zemřela na následky policejní brutality.

Íránská vláda proti účastníkům demonstrací tvrdě zasahuje, což si vyžádalo podle nevládních organizací na dvě stovky obětí, včetně příslušníků bezpečnostních složek.

Věznici Evín, kde jsou většinou zadržováni lidé, kteří čelí obviněním z ohrožení bezpečnosti, dlouhodobě kritizují západní organizace na ochranu lidských práv. Organizace Human Rights Watch (HRW) v minulosti uvedla, že se v Evínu využívají výhrůžky mučením a hrozby trvalého uvěznění a mučení rodinných příslušníků.

Běžné je i klamání a ponižování zadržených, vícedenní výslechy trvající až pět nebo šest hodin, odepírání lékařské péče a odmítání návštěv rodinných příslušníků.

ČTK

Zdroj