V Tokiu je nejvíce nově nakažených koronavirem od začátku pandemie

4 měsíce starý 13

foto Lidé v rouškách na ulici v Tokiu na snímku z 24. července 2021.

Tokio - V japonském hlavním městě Tokiu, místě konání olympijských her, je nejvyšší počet nových případů nákazy koronavirem za den od začátku pandemie. Ve čtrnáctimilionové metropoli mělo za 24 hodin pozitivní test 2848 lidí, převažuje přitom nakažlivější varianta delta. Úřady doporučily nemocnicím, aby se připravily na příliv pacientů, a nachystaly proto další lůžka, informovala agentura Reuters.

Zhoršující se epidemie oslabuje podle médií již tak vratkou pozici premiéra Jošihideho Sugy, jehož popularita je dosud nejnižší od zářijového nástupu do funkce. Řada Japonců kritizuje jeho zmatečné kroky v boji s pandemií. Suga dnes po jednání pandemického štábu vyzval spoluobčany, aby pracovali z domova a sledovali olympiádu v televizi.

Podle průzkumu deníku Nikkei si 31 procent Japonců přeje zrušení nebo odložení olympijských her, například kvůli obavám o zavlečení nákazy sportovci a jejich doprovodem. Premiér Suga však dnes vyloučil, že by se hry zrušily v průběhu konání.

Japonsko se s předchozími vlnami pandemie vyrovnávalo relativně lépe než někteří asijští sousedé, varianta delta však situaci zhoršila zejména v Tokiu a okolí a zvyšuje tlak na místní nemocnice. Za poslední měsíc se počet závažných případů v metropoli prakticky zdvojnásobil. V pondělí jich bylo 78, plyne z oficiálních statistik. V tokijských nemocnicích se v neděli dostala péče jen 20,8 procentům ze 12.635 nakažených, uvádí Reuters.

Podle lékařů jsou teď mezi nakaženými nejčastěji lidé mezi 40 a 50 lety, protože starší jsou již naočkovaní. Díky nižšímu věku pacientů je u nich průběh nemoci mírnější a výrazně také klesá počet úmrtí. V Tokiu zatím poslední oběť covidu-19 zemřela 19. července. Při lednovém rekordu nemoci za jediný den podlehlo v metropoli 38 nakažených, připomíná Reuters.

Zdroj