V Turecku dnes zemřelo sedm žen rukou svého bývalého nebo současného partnera

před 2 měsíce 55

foto Střelná zbraň - pistole - ilustrační foto.

Ankara - Na různých místech v Turecku dnes zemřelo sedm žen rukou svého bývalého nebo současného partnera, uvedla státní televize TRT Haber. Ženám bylo mezi 32 a 49 lety, zemřely střelnou nebo chladnou zbraní. Televize zveřejnila jejich jména i fotografie ve snaze upozornit na problematiku násilí páchaného na ženách a vražd žen, píše agentura AFP.

"Celkem sedm žen bylo brutálně zavražděno v Izmiru, Burse, Sakaryi, Erzurumu, Denizli a Istanbulu," vyjmenovala televize velká města napříč celou zemí. "Podezřelí byli buď jejich současní partneři nebo partneři, od kterých odešly," dodala. Nejméně tři útočníci po činu spáchali sebevraždu, dva byli zatčeni a jeden podlehl zraněním utrženým během zatýkání. Jeden z útočníků utekl z vězení, aby mohl svou ženu napadnout, a o jeho osudu úřady neinformovaly.

Platforma na ochranu práv žen We will stop feminicides (Zastavíme vraždy žen) loni evidovala 315 vražd žen v Turecku. Na 65 procent z nich bylo spácháno v domácnostech obětí. Organizace eviduje dalších 248 "podezřelých úmrtí", které úřady vyhodnotily jako sebevraždy, ale organizace je přičítají jiným osobám. Platforma upozorňuje také na prudce rostoucí počet smrtí po pádu z okna v Turecku.

Nevládní organizace upozorňují, že za posledních 15 let počet vražd žen v Turecku nestoupl jen v roce 2011, kdy země přistoupila k Úmluvě Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách, známé jako Istanbulská úmluva. Ta vyžaduje, aby úřady vyšetřovaly a trestaly násilí na ženách. Turecko od úmluvy v roce 2021 opět odstoupilo.

V roce 2022 istanbulský prokurátor podal žalobu proti organizaci We will stop feminicides ve snaze zakázat její činnost, kterou označil za "nemorální". Žaloba byla nakonec loni v září stažena, píše AFP.

Přečtěte celý článek