V tureckých volbách vede podle státních médií Erdogan. Opozice tvrdí, že vítězí Kilicdaroglu

6 měsíce starý 12

Podle průběžných výsledků, o kterých informuje například vládní televize TRT Haber, má po sečtení čtyřiceti procent okrsků Erdogan zhruba 53 procent hlasů. Jeho zisk však během sčítání postupně klesá. Roste naopak procentní zisk opozičního kandidáta Kilicdaroglua, který má podle těchto údajů nyní zhruba 41 procent hlasů.

Opoziční vůdci ale tvrdí, že Kilicdaroglu ve volbách vede a že státní agentura Anadolu údaje zkresluje. Istanbulský starosta Ekrem Imamoglu vyzval Turky, aby jí nedůvěřovali. Opoziční Lidová republikánská strana (CHP), v jejímž čele Kilicdaroglu stojí, zveřejnila vlastní údaje. Podle nich vede Kilicdaroglu s 47,6 procenta hlasů nad Erdoganem, který má 46,6 procenta. 

Průzkumy zveřejněné krátce před volbami ukazovaly, že Kilicdaroglu má šanci vyhrát už první kolo prezidentské volby. Pokud některý z kandidátů získá přes padesát procent hlasů už po nedělním hlasování, bude zvolen tureckým prezidentem. Jinak se uskuteční druhé kolo v neděli 28. května.

Výzkumníci: Je třeba počkat na šedesát procent sečtených okrsků

Podle agentury Reuters se očekávalo, že s prvními sečtenými okrsky bude mít Erdogan převahu, protože nejmenší a nejrychleji sečtené okrsky se nachází na tureckém venkově, kde má nynější prezident velkou podporu. Podle šéfa respektované agentury KONDA Bekira Agirdira je třeba počkat na sečtení nejméně šedesáti procent okrsků pro jasnější představu o výsledku voleb. 

Volební úřad YSK umožnil zveřejňování průběžných výsledků už od 17:30 středoevropského času, původně se tak mělo stát až od dvaceti hodin. Po skončení hlasování volební úřad uvedl, že se hlasování obešlo bez incidentů. Na menší potyčky upozornili někteří představitelé opozice. Vláda i opozice vyzvaly své příznivce, aby dohlíželi na sčítání hlasů.

Zdroj