V týdnu bude zataženo, ale nadprůměrně teplo a na počátku i větrno

před 3 měsíce 78

foto Zatažená obloha, mraky, počasí, strom - ilustrační foto.

Praha - Tento týden bude v Česku nadprůměrně teplý a v první polovině i větrný. V některých dnech budou odpolední maxima až o deset stupňů nad dlouhodobým průměrem. Kvůli velké oblačnosti budou také velmi teplé noci. Pršet, a na horách případně i sněžit, může hlavně ve středu a ve čtvrtek, kdy se přechodně ochladí. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), kterou zveřejnil na webu a síti X.

Celý týden bude ve znamení vlhkého a teplého proudění z Atlantiku. Srážky se budou během týdne podle meteorologů objevovat ve vlnách podle toho, jak budou přes Česko od západu postupovat jednotlivé frontální systémy.

V neděli bylo větrno, nárazy větru třeba na hřebenech Krušných hor a Krkonoš přesáhly 100 kilometrů v hodině, uvedli meteorologové. Dnes ráno a dopoledne bude ještě vítr nejsilnější na Českomoravské vrchovině s nárazy kolem 90 kilometrů a na horách až 110 kilometrů v hodině. Odpoledne a večer vítr částečně zeslábne.

Větrno bude i v úterý a ve středu. Nejvyšší denní teploty dnes a v úterý budou mezi šesti až 11 stupni Celsia, na jižní Moravě až 14 stupni.

Ve středu a ve čtvrtek nakrátko ovlivní počasí ve střední Evropě výrazné teplotní rozhraní, které bude oddělovat teplý vzduch v jižní polovině Česka od studeného v té severní. "Jediná šance na sněžení v rámci týdne bude s největší pravděpodobností právě v tyto dny, a to hlavně v severních oblastech našeho území," uvádějí meteorologové. Sněžit by mohlo zejména v Krkonoších, Jizerských a Krušných horách a Beskydech, kde by mohlo napadnout až kolem deseti centimetrů nového sněhu.

Koncem týdne sice bude nadále zataženo až oblačno, ale výrazně se oteplí. Nejvyšší odpolední maxima by se v pátek a hlavně v sobotu mohla blížit 15 stupňům.

Přečtěte celý článek