V ukrajinské Irpini možná zahynulo až 300 civilistů, řekl starosta

4 měsíce starý 64

Kyjev - V Irpini u Kyjeva zemřelo odhadem 200 až 300 civilistů, než město v pondělí z ruskou ruských vojáků osvobodily ukrajinské síly, sdělil dnes při setkání s novináři místní starosta Oleksandr Markušyn. Při obraně města zahynulo asi 50 ukrajinských vojáků. Některá těla jsou stále uvězněná pod sutinami, uvedl rovněž starosta.

Město Irpiň, které mělo před válkou asi 57.000 obyvatel, je jedno z hlavních ohnisek bojů u Kyjeva. Poradce ukrajinského ministra vnitra Vadym Denysenko uvedl, že v jeho okolí se dnes bojovalo skoro celou noc. Starosta podle webu Ukrajinska pravda upřesnil, že Irpiň je nyní zcela pod kontrolou Ukrajinců, ale neustále čelí ostřelování. Poradce upozornil, že i po vytlačení ruských sil je v ulicích "spousta min a výbušných nástrah".

Starosta varoval občany, že návrat do města zatím není bezpečný. Doplnil, že invazní armáda Irpiň ostřeluje z okolních měst Buča, Vorzel a Hostomel, která se rozkládají severozápadně od Kyjeva, a proto je potřeba nejprve osvobodit tato místa. Odhadl, že v Irpini nyní může být asi 3500 lidí.

Rusko chce podle štábu vytvořit iluzi, že upustilo od plánu obklíčit Kyjev

Pokračuje stahování ruských jednotek z Kyjevské a Černihivské oblasti, konstatoval v noci na dnešek generální štáb ukrajinské armády. Zároveň dodal, že Rusko podle určitých indicií přeskupuje jednotky, aby soustředilo své hlavní úsilí na východě země. Podle britského ministerstva obrany úterním prohlášením, že bude soustředit své vojenské snahy na východě Ukrajiny, Rusko pravděpodobně tiše přiznalo, že má obtíže vést více než jeden směr vojenského útoku. V noci platilo varování před ruskými nálety platilo prakticky po celé Ukrajině, ruské síly ostřelovaly města v Donbasu, Černihivské a Chmelnycké oblasti. Ráno čelily těžkému ostřelování rezidenční oblasti ve městě Lysyčansk na východě země. Ukrajina i Rusko hlásí rostoucí ztráty nepřítele.

Podle prohlášení britského ministerstva obrany z dnešního rána muselo Rusko stáhnout na své a běloruské území jednotky, které utrpěly vážné ztráty, aby je přeskupilo a doplnilo. To při tom vytváří další tlak na ruskou logistiku, která se již nyní nachází v obtížích. Omezenou schopnost manévrování svých pozemních jednotek pak ruská armáda nahrazuje masivním ostřelováním.

"Stahování vojsk" je podle vedení ukrajinské armády pravděpodobně rotací jednotlivých jednotek, která má za cíl zmást protivníka a vytvořit klamnou představu, že Moskva upustila od záměru obklíčit Kyjev. "Úkoly dosáhnout administrativních hranic Doněcké a Luhanské oblasti, obklíčit Kyjev a nastolit kontrolu nad levobřežní Ukrajinou nepřítel nesplnil," píše ve své půlnoční situační zprávě zveřejněné na facebooku velení ukrajinské armády, přičemž se v posledním bodu odkazuje na označení ukrajinského území, které se nachází na levém břehu Dněpru.

Generální štáb uvádí, že na řadě míst se pozice ruských sil výrazně nezměnily, ruské jednotky případně udržují obsazené pozice nebo doplňují zásoby. Na několika místech v Záporožské oblasti podle něj Rusové dělostřelecky ostřelovali pozice ukrajinské armády.

"V doněckém směru nepřítel pokračuje v ostřelování a útočných akcích. Prováděl letecké a raketové útoky na (východoukrajinská města) Kreminna a Mariupol. Hlavní úsilí se soustředilo na převzetí kontroly nad obcemi Popasna, Rubižne (v Luhanské oblasti) a také na úplné dobytí Mariupolu. Bez úspěchu," tvrdí velení ukrajinské armády.

Generální štáb později uvedl, že ruské jednotky na Ukrajině doplnily posily v podobě asi 2000 vojáků z ruských základen v gruzínských separatistických provinciích Jižní Osetie a Abcházie. Nadále ale mají ruské síly potíže s doplňováním stavů nasazených jednotek, například povolanci v 26. tankovém pluku podle ukrajinského štábu žádají zrušit kontrakty ohledně služby v ruské armádě, které je donutili podepsat po nasazení na Ukrajině.

Moskva po úterních jednáních ruských a ukrajinských vyjednávačů oznámila, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu označil za hlavní cíl ofenzívy na Ukrajině "osvobození" Donbasu, tedy regionu na východě země částečně ovládaného silami podporovanými Moskvou.

Mluvčí Pentagonu John Kirby později potvrdil, že od Kyjeva odjíždí malý počet ruských jednotek směrem na sever, Moskva je ale podle USA nestahuje z bojů, nýbrž přesouvá na jiná místa na Ukrajině, kde možná chystá značnou ofenzivu. Opatrnost ohledně ruského tvrzení ohledně omezení vojenských akcí v některých oblastech vyjádřil rovněž ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který uvedl, že Ukrajina nepoleví ve svém obranném úsilí.

Britské ministerstvo obrany v noci na dnešek ve své pravidelné analýze uvedlo, že opakované ruské neúspěchy a naopak úspěšné ukrajinské protiútoky znamenají, že Moskva téměř jistě selhala ve své snaze obklíčit Kyjev. Podle ministerstva je pravděpodobné, že Moskva přesune bojovou sílu do Luhanské a Doněcké oblasti.

Varování před ruskými nálety platilo v noci na dnešek prakticky po celé Ukrajině, ruské síly ostřelovaly města v Donbasu, Černihivské a Chmelnycké oblasti, uvedl dnes v televizi poradce ukrajinského ministra vnitra Vadym Denysenko. Navzdory ruským příslibům omezit bojové operace u Kyjeva a Černihiva se v noci podle Denysenka na obou místech bojovalo. Těžká situace podle poradce dál trvá v obklíčeném Mariupolu, kde podle stanice BBC pokračují pouliční boje.

"Pokračuje ostřelování a bojové akce," řekl Denysenko podle agentury Unian o situaci v Černihivu. Skoro celou noc se podle bojovalo v okolí města Irpiň u Kyjeva.

"Proto zatím nelze hovořit o tom, že Rusové omezují intenzivnost bojových operací na kyjevském a černihivském směru," řekl. Část ruských jednotek a bojové techniky sice byla stažena do Běloruska, ale "podobá se to spíše střídání sil a hojení ran, než reálnému pozastavení bojových akcí", dodal.

Ve městě Irpiň, odkud ukrajinští obránci v posledních dnech dokázali vytlačit ruské síly, je podle poradce "spousta min a výbušných nástrah, zaminovány jsou dokonce i mrtvoly".

O ostřelování Černihivu a přilehlé oblasti - v rozporu s ruskými prohlášeními - informoval také gubernátor Vjačeslav Čaus, podle kterého palba poškodila obytné domy, infrastrukturu, knihovny a nákupní střediska. "Celou noc nepřítel ostřeloval Černihiv. Ale vše opravíme a náš Černihiv bude ještě lepší, než býval," ujistil.

Čaus dříve BBC řekl, že po pondělním ostřelování města muselo být hospitalizováno 35 raněných, z nichž někteří zraněním podlehli, dalším museli být amputovány končetiny. Márnice jsou podle něj přeplněny, a tak musí hledat mrazáky pro uschování těl a hrobníky pro kopání hrobů.

"Rusové často říkají jedno, ale dělají druhé. Až čas ukáže, kolik pravdy je v ruských slovech. Teď k nim přistupujeme velice obezřetně," poznamenal Čaus o ruských příslibech.

Nejméně jednoho mrtvého si vyžádalo těžké ostřelování obytných čtvrtí ve městě Lysyčansk na východě Ukrajiny ruským dělostřelectvem o dnešním ránu. Uvedl to dnes gubernátor Luhanské oblasti Serhij Hajdaj. "Mnoho budov se zřítilo. Záchranáři se snaží zachránit lidi, kteří jsou stále naživu," uvedl gubernátor. Později upřesnil, že hasiči z trosek vyprostili jedno mrtvé tělo a 13 lidí zachránili, prohledávání ruin pokračuje.

Nejméně dva mrtvé a sedm zraněných si vyžádalo podle úřadů separatisty ovládané samozvané Doněcké lidové republiky ostřelování Doněcka ukrajinským dělostřelectvem. Zásah podle agentury TASS utrpěl devítipodlažní obytný dům, ze kterého hasiči evakuovali 29 lidí. Doněcké vydání ruského listu Komsomolskaja pravda píše, že mezi zraněnými je i rok a půl starý chlapec. Ukrajinské ostřelování Horlivky, ležící asi 50 kilometrů od Doněcka, neustává už třetí den za sebou, uvedl podle agentury TASS místní starosta. Dělostřelba podle něj zničila či poškodila 383 soukromých domů a 115 paneláků.

Město Lysyčansk se nachází v části Luhanské oblasti, kterou kontroluje ukrajinská armáda. V úterý Rusko oznámilo, že bude soustředit své vojenské snahy na východě Ukrajiny. Chce získat území, která si nárokují proruští separatisté v Luhanské a Doněcké oblasti. O přeskupování ruských jednotek informoval také ukrajinský generální štáb.

Rusko od vpádu na Ukrajinu před 35 dny přišlo o 17.300 vojáků, 605 tanků a 1723 dalších obrněných vozidel, 305 děl, 96 raketometů, 54 kusů protileteckých zbraní, 81 dronů, 131 letadel a 131 vrtulníků a čtyři vypouštěcí zařízení taktických raket, uvedl ukrajinský generální štáb.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov naopak podle agentury TASS dnes ohlásil, že ruské síly od začátku "speciální operace na Ukrajině" zničily 124 ukrajinských letadel, 321 dronů, 184 raketometů a 1752 tanků a dalších obrněnců.

Mluvčí také uvedl, že ruská stíhačka ve vzdušném boji sestřelila ukrajinský bombardér Su-24 poblíž hranic s Běloruskem, a ruské letectvo zaútočilo na štáb ukrajinských speciálních sil u Mykolajiva na opačném konci země. Ruské rakety, odpálené z bombardérů, zničily velké sklady pohonných hmot ve Starokosťantyniv a Chmelnyckém, které zásobovaly ukrajinské tankové jednotky v Donbasu na východě země.

Údaje stran o ztrátách způsobených nepříteli nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

Rusko přesouvá své síly ze severu na východ Ukrajiny, aby se zde pokusilo obklíčit ukrajinské síly, ale část sil ponechává u Kyjeva, aby zde vázaly ukrajinské jednotky, uvedl dnes poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč. V celostátní televizi podle agentury Reuters rovněž prohlásil, že Ukrajina od ruského útoku posílila svou vyjednávací pozici, když navrhla neutralitu, ale s vnějšími bezpečnostními zárukami.

Válka na Ukrajině … SLEDUJEME ON-LINE

Zdroj