V USA padl první trest za lednový vpád do Kongresu. Muž dostal osm měsíců vězení

4 měsíce starý 22

Hodgkins se před soudem za vniknutí do sídla zákonodárného sboru omluvil a řekl, že se za svoje činy stydí. Prohlásil rovněž, že jej šestého ledna přemohla euforie ve shromáždění podporovatelů tehdejšího prezidenta Donalda Trumpa.

„Kdybych jen tušil, že se protest tolik vyhrotí, nikdy bych nešel dále než na chodník Pennsylvania Avenue,“ řekl s odkazem na proslulou třídu, která spojuje Bílý dům a Kapitol. „Bylo to ode mě hloupé rozhodnutí,“ dodal.

Prokuratura žádala pro Hodgkinse 18 měsíců vězení, ačkoli mu za trestný čin narušování práce úřadů, k němuž se v červnu sám přiznal, hrozilo až 20 let odnětí svobody. Soudce Randolph Moss nyní prohlásil, že Hodgkins sice sehrál svou roli v jedné z nejhorších epizod americké historie, nicméně nebyla tak významná jako u jiných stíhaných osob. Rozhodl se proto pro méně než rok za mřížemi.

Příklad pro podobné kauzy 

Případ by podle médií mohl stanovit laťku pro další podobné kauzy, jichž federální prokuratura vede stovky. Řada obviněných se přitom nyní rozhoduje, zda přiznat vinu a tím se snažit o zajištění mírnějšího testu, nebo zda proti obvinění bojovat u soudu.

Hodgkins byl stejně jako mnoho jiných stíhán za vážný trestný čin, soudy přitom již dříve odsoudily jednu z účastnic nepokojů za přestupek. Dostala za něj tříletou podmínku. Nejtěžší tresty by podle pozorovatelů mohly padnout v několika kauzách, v nichž prokuratura pronásleduje organizované skupiny, které podle ní útok na sídlo zákonodárného sboru dopředu plánovaly.

Trumpovi příznivci zaútočili na Kongres ve chvíli, kdy zákonodárci projednávali oficiální potvrzení výhry demokrata Joea Bidena v listopadových prezidentských volbách. Trump přitom v měsících před incidentem opakovaně bez důkazů tvrdil, že demokraté volby „ukradli“, a všemožně se snažil nabourat oficiální proces potvrzení volebních výsledků.

Zdroj