V USA roste odpor vůči očkování proti koronaviru. Vakcinaci odmítají především Trumpovi příznivci

2 měsíce starý 56

Ve svém projevu u příležitosti amerického Dne nezávislosti prezident Joe Biden vyzdvihoval skutečnost, že počet dospělých obyvatel naočkovaných proti covidu-19 překročil 150 milionů. Na texaské Konferenci konzervativní politické akce (CPAC) ale účastníci o několik dní později oslavovali jiný vývoj: Bidenova administrativa nesplnila cíl naočkovat do 4. července 70 procent dospělých alespoň jednou dávkou.

Washington 19:13 17. července 2021

Bidenova administrativa nesplnila cíl naočkovat do 4. července 70 procent dospělých alespoň jednou dávkou | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Útoků na vládní vakcinační kampaň přibývá a odpor proti očkování na covid-19 se u části americké společnosti utužuje, píše deník The Washington Post (WP).

„Zjevně doufali, vláda doufala, že se jim podaří jaksi navést 90 procent populace k tomu, že se nechají očkovat,“ řekl na konferenci konzervativních politiků a voličů aktivista Alex Berenson. „A to se neděje,“ pokračoval. Publikum na jeho slova reagovalo jásotem a potleskem.

Spojené státy nestihnou splnit Bidenův vytyčený očkovací cíl do oslav Dne nezávislosti, uznal Bílý dům

Číst článek

Čím dál častěji představitelé konzervativního tábora napadají koronavirovou komunikační strategii Bílého domu, zkreslují jeho snahy spojené s vakcínou a vyhlašují, že očkování úplně vynechají. A to, co začalo jako „váhavost“ tváří v tvář vakcíně, se proměňuje v otevřeně nepřátelský postoj.

Představa, že vakcinační kampaň je zbytečná či škodlivá, nebo dokonce že jde o vládní spiknutí, se mezi příznivci bývalého prezidenta Donalda Trumpa stává jedním z článků víry, vedle tvrzení, že loňské volby byly ukradené a že lednové napadení washingtonského Kapitolu se zveličuje.

Při účasti na CPAC si republikánští zákonodárci jako Madison Cawthorne a Lauren Boebertová za cíl vybírali Bidenova slova ohledně „podomního“ informování o covidové vakcíně. Snahu podpořit tempo očkování prezentovali jako plíživou hrozbu. „Jsme tady, abychom řekli vládě: Nechceme vaše příspěvky, nechceme vaše dávky, neklepejte mi na dveře se svým Fauciho píchancem,“ řekla Boebertová v odkaze na epidemiologa a Bidenova poradce Anthonyho Fauciho.

Šíření obav z očkování

Ve státě Tennessee minulý týden zdravotnickým činitelům nařídili, aby zastavili osvětu ohledně jakéhokoli očkování u dospívajících, nejen toho proti covidu-19. Stalo se tak po tlaku republikánských zákonodárců, informoval list The Tennessean. Michelle Fiscusová, která byla donedávna hlavní činitelkou státu zodpovědnou za očkování, v pondělním prohlášení uvedla, že byla propuštěna kvůli propagování vakcín.

A v televizi a na internetu konzervativní média šíří obavy z vakcinace. „Instrukce k očkovacímu obcházení domů odhaleny,“ zněl jeden z úterních titulků na webu televize One America News. Moderátor Newsmaxu Rob Schmitt minulý týden naznačoval, že očkování je „proti přírodě“. A Tucker Carlson z Fox News, který v některých momentech vakcínu podpořil, mimo jiné uvedl: „Možná, že nefunguje, a zkrátka vám to neříkají.“

S uznáváním očkování z ciziny je problém. Stát se pře s praktiky o vydávání certifikátů

Číst článek

Rétorika tohoto druhu slaví úspěchy a odpor proti vakcínám neslábne. Při nedávném dotazování pro WP a ABC News 29 procent Američanů označilo za nepravděpodobné, že se nechají naočkovat. O tři měsíce dříve vyjádřilo stejné stanovisko 24 procent respondentů.

„Pořad přemýšlíme nad tím, co bude ta poslední kapka. Kdy přijde ten moment, kdy ztratíme schopnost komunikovat a spolupracovat a dosahovat výsledky. Tak už jsme tam, Tohle je ono,“ komentoval situaci zkušený autor průzkumů mezi republikány Frank Luntz, který se v poslední době snaží propagovat očkování.

Vývoj znepokojuje experty na veřejné zdraví, obzvláště ve světle nového rozmachu nákazy v USA. Celé měsíce veřejnosti vtloukají jediné klíčové poselství: Vakcíny jsou bezpečné, účinné a představují nejlepší cestu k zastavení pandemie.

Zranitelné ‚Trumpovy končiny‘

Červená a modrá Amerika se ale k těmto apelům postavily každá jinak, což podle odborníků zanechává především „Trumpovy končiny“ obzvláště zranitelné. Nezisková organizace Kaiser Family Foundation minulý týden zjistila, že v okresech, které v loňských volbách ovládl Biden, bylo plně naočkovaných skoro 47 procent obyvatel, oproti 35 procentům v „Trumpových“ okresech.

Sám Trump před týdnem na CPAC od očkování neodrazoval a publikum tleskalo, když se chlubil „rekordním časem“ vývoje vakcín. Někteří přítomní ale v rozhovorech uváděli, že nic je nepřesvědčí, aby si některou z vakcín nechali podat. „Budete mě muset pohřbít, abych to dostal,“ řekl 58letý Texasan Gregory Chittum.

Pivo, občerstvení i marihuana zdarma. Úřady motivují Američany, aby se nechali naočkovat proti covidu

Číst článek

Jedním z mála způsobů, jak změnit podobné názory, by podle analytika Luntze byla plnohodnotná podpora očkovací kampaně ze strany bývalého prezidenta Trumpa. Jeho někdejší spolupracovník, který si nepřál být jmenován, ovšem poznamenal, že exprezident se možná obává, aby si své příznivce neznepřátelil.

„Je ochoten použít obrovskou důvěryhodnost, kterou má mezi svými věrnými, na to, aby se postavil za přínos očkování proti covidu, nebo si chce dát nohy na stůl a vyhnout se zlobě voličské základny?“ uvedl nejmenovaný zdroj.

Zástupce současné administrativy v reakci zdůrazňoval, že i přes protivakcinační nálady se v USA dál nechávají očkovat miliony lidí týdně. Bidenovi poradci nicméně uznávají, že zbývající skupinu neočkovaných Američanů bude nejtěžší oslovit.

„Cokoli, co přijde od Bidenovy administrativy bude bez váhání odmítnuto, nehledě na obsah,“ varovala bývalá členka Bidenova pandemického týmu a epidemioložka Céline Gounderová.

ČTK

Zdroj