V úterý startuje filmový festival v Cannes, úvod obstará Depp v roli Ludvíka XV.

6 měsíce starý 17

foto Přípravy na zahájení 76. ročník filmového festivalu v Cannes na francouzské Riviéře, 14. května 2023. 

Cannes (Francie) - V Cannes na francouzské Riviéře v úterý začíná 76. ročník patrně nejvýznamnějšího filmového festivalu světa. Akce bude znovu nejen přehlídkou světových filmových celebrit, ale také nejnovějších počinů věhlasných režisérů. Hlavní pozornost na sebe poutá elitní výběr 19 snímků, které se v hlavní soutěži budou ucházet o hlavní festivalovou cenu, Zlatou palmu. Vítěze bude vybírat porota v čele se švédským režisérem Rubenem Östlundem. Filmové trofeje budou předány v závěrečný den festivalu, v sobotu 27. května.

Zahajovacím snímkem festivalu bude historický film francouzské režisérky Ma?wenn s názvem Jeanne du Barry - Králova milenka, kde hraje roli krále Ludvíka XV. Johnny Depp. V první den mezinárodní soutěžní filmové přehlídky bude rovněž udělena čestná cena festivalu. Dostane ji americký herec a producent Michael Douglas, který bude také jedním z čestných hostů. Pořadatelé chtějí ocenit jeho "zářnou kariéru a jeho nasazení pro kinematografii".

V hlavní soutěži se o Zlatou palmu utkají nové snímky režisérů jako Aki Kaurismäki, Wim Wenders nebo Ken Loach. Šest filmů v hlavní soutěži režírovaly ženy, například Italka Alice Rohrwacherová, Rakušanka Jessica Hausnerová nebo Francouzky Justine Trietová a Catherine Breillatová.

Americkou kinematografii budou v soutěži reprezentovat Wes Anderson se svou poctou sci-fi Asteroid City a Todd Haynes s romancí May December. V prvním z nich se objeví hollywoodské hvězdy jako Scarlett Johanssonová a Tom Hanks, v druhém hrají hlavní role Natalie Portmanová a Julianne Mooreová.

Někteří režiséři v hlavní soutěži už v minulosti Zlatou palmu získali. Například Ken Loach ji dostal v letech 2006 a 2016 za filmy Zvedá se vítr a Já, Daniel Blake. Tentokrát představí snímek Starý dub, v němž skomírající anglická vesnice řeší konflikt kvůli nově příchozím syrským migrantům.

Držitelem Zlaté palmy za film Pokoj mého syna je také italský režisér Nanni Moretti, který tentokrát soutěží se snímkem Il Sol dell’Avvenire. Turecký tvůrce Nuri Bilge Ceylan, který Cannes opanoval v roce 2014 s filmem Zimní spánek, je v soutěži s dramatem s anglickým názvem About Dry Grasses.

Po několikáté se do výběru dostal i japonský režisér Hirokazu Kore'eda, který v roce 2018 dostal Zlatou palmu za film Zloději.

Wenders získal Zlatou palmu v roce 1984 za snímek Paříž, Texas a tentokrát představí svůj celovečerní nejnovější film Perfect Days. Kromě toho bude mít zastoupení v sekci Zvláštní uvedení s dokumentárním portrétem umělce Anselma Kiefera.

Na filmovém festivalu v Cannes budou soutěžit dva krátké snímky z pražské Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění (FAMU). Budou součástí sekce La Cinef (dříve Cinéfondation), kde budou Českou republiku reprezentovat film Electra režisérky Darji Kaščejevové a drama režiséra Petra Pylypčuka Osmý den.

FAMU letos v Cannes představí také jeden nesoutěžní snímek v programu Cannes Focus Script pro projekty ve vývoji. Bude jím film Gone polského režiséra Piotra Jasińského ze zahraniční katedry FAMU International.

Zdroj