V zadlužených Pramenech vyhrálo volby opět ANO v čele se současnou starostkou

2 měsíce starý 208

foto Ilustrační foto - Obec Prameny u Mariánských Lázní na snímku ze 13. dubna 2015.

Prameny (Chebsko) - V zadlužených Pramenech na Chebsku vyhrálo nynější komunální volby hnutí ANO 2011, získalo 68,80 procenta odevzdaných hlasů. V čele kandidátky ANO je současná starostka Michala Málková, hnutí získalo v devítičlenném zastupitelstvu šest mandátů. K volbám přišlo 85 z 95 oprávněných voličů, účast tedy byla 90,53 procenta, více než v minulých komunálních volbách.

"Máme obrovskou radost, že jsme obhájili stejně jako minule. Myslím, že jsme udělali hodně práce a lidé nám dali svoji důvěru. Prioritou je nyní vybudovat kanalizaci a obnovit obecní úřad," řekla ČTK Málková.

Prameny ještě před několika lety dlužily přes 120 milionů. Počátky potíží s vysokým zadlužením se datují do začátku 90. let minulého století a souvisejí s velikášskými plány tehdejšího vedení, které chtělo využít místní vydatné prameny minerálních vod. Plány ale zkrachovaly.

Jedné z nejzadluženějších obcí v Česku se podařilo loni na jaře získat návratnou finanční výpomoc 33,7 milionu korun od ministerstva financí. Díky státní půjčce obec splatila veškeré pohledávky vůči soukromému věřiteli a po více než deseti letech znovu hospodaří. Radnice už za minulý rok investovala například do opravy kanalizace nebo veřejného osvětlení.

Hlavním cílem je nyní vybudovat nový obecní úřad. Dosud měla starostka kancelář radnice u sebe doma, o budovu bývalého sídla obec kvůli exekucím přišla. Prameny chtějí zrekonstruovat bývalé dílny a přestavět je na moderní sídlo obecního úřadu a kulturní sál pro setkávání občanů. Místo by zde našel obecní archiv i sklad. Zbylou část objektu chce obec využít k pronájmu a podnikání.

Druhým kandidujícím hnutím byli v Pramenech nezávislí za Prameny šťastné a veselé. Hnutí získalo 31,19 procenta hlasů a tři mandáty. V čele kandidátky je Marek Čeček.

Zdroj