Václav Hořejší: Někdy žasnu, čemu jsou schopni věřit i vzdělaní lidé

3 měsíce starý 12

Profesor Václav Hořejší. | FOTO: ČTK

S covidovou epidemií se objevila ve světle kamer spousta samozvaných pseudoodborníků, amatérských virologů. Obdoba amatérských fotbalových trenérů sledujících v restauraci televizní přenos zápasu. Jedním z těch, kteří jsou na viry a jejich soužití s námi odborníkem skutečným, je profesor RNDr. Václav Hořejší, CSc. z Ústavu molekulární genetiky AV ČR, profesor imunologie na Přírodovědecké fakultě UK. Položil jsem mu otázky, které asi dnes zajímají většinu lidí: Co „zázračné léky“ na covid, a co, nebude-li dost vakcín ze Západu, se Sputnikem?

V jaké jsme, dle odborníka na slovo vzatého, fázi epidemie a co nás ještě čeká?

Konečně je na dohled pozitivní řešení – očkování. Pevně věřím, že nenastane nějaký problém s dodávkami vakcín, a že do poloviny června bude očkovaná riziková populace. Dva až tři miliony lidí, kteří jsou rizikoví, nejčastěji z důvodů stáří. Jak toto bude naplněno, budeme v úplně jiné situaci. Hlavně proto, že naším hlavním problémem není počet infikovaných. Hlavní problém je deset procent vážnějších případů – a zvláště ti pacienti, co skončí v nemocnici. A část z nich skončí úmrtím. Jakmile by byla riziková skupina očkovaná, tak výrazně klesne pravděpodobnost těžkého průběhu onemocnění. Tím odpadne zahlcení nemocnic – a byli bychom v situaci běžné sezónní chřipky. A pak by se většina věcí měla uvést do normálního chodu – se zachováním jen malých omezení. A věřím, že do konce léta by mohla být proočkovaná většina celé české populace.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

Kolik procent by tedy bylo potřeba k „odemčení“ naočkovat?

Jak říkám – velkou část „odemčení“ by umožnily ty tři miliony naočkovaných z rizikových skupin. Mělo by se vzít v úvahu i to, že lidé, kteří onemocnění prodělali, na tom jsou do značné míry podobně, jako by byli očkovaní. Ne úplně každý, ale většina těch s těžším průběhem je na tom zhruba tak, jako by dostali jednu dávku očkování. Takže dalších pár milionů. Pokud mluvíme o covidových pasech, přimlouval bych se za to, že budou zohledňovat nejen očkování, ale i onemocnění. A to by mělo být „vstupenkou“.

To prodělání onemocnění by prokázaly PCR testy?

Rozhodně budou mít proti covidu imunitu lidé, kteří byli PCR pozitivní a měli příznaky onemocnění.

Takže ti, co dva dny „nebyli ve své kůži“, ale nemají pozitivní PCR testy, nebyli diagnostikováni, musí na očkování také?

Takové „virózy“ má asi občas skoro každý. Existuje spousta virů, které takové stavy způsobují, takže když někomu bylo dva dny špatně, rozhodně to nemusel být právě covid. To by musel mít potvrzené testy. A také by měl mít ty příznaky. Imunita po bezpříznakovém průběhu je zatím sporná. Zdá se, že vede k mnohem slabší imunitní odpovědi a následné slabší imunitní paměti. Covid pas nelze vystavit na základě toho, že si někdo jen myslí, že prodělal covid, ale nemá to objektivně potvrzené.

Vázne u nás očkování, nebo ne?

Mám dojem, že ani ne. Když se podíváte na ostatní země EU, tak jsme dle proočkovanosti populace v horní polovině. Jsou tu a tam technické problémy, ale zásadní problém nevidím. Kromě toho, že výrobci bohužel  nedodali vakcíny tak, jak slíbili. Podle původního plánu už do půlky dubna měly být očkované dva miliony.

Dále čtěte

Úřad vlády ČR

Blatného konec se blíží. Babišovy Lidové noviny už vítají nástupce

Jak to tak bývá, nejvíce se člověk o změnách ve vládě dozví přímo ve vládním tisku, konkrétně v Lidových novinách ze svěřenského fondu premiéra ...

číst článek »

Takže za tohle Babiš nemůže.

Ne, za tohle Babiš určitě nemůže.

Vy jste se stal vinou epidemie terčem dezinformační kampaně. Jaký je to pocit?

(smích) Občas mi přijde nějaký doslova šílený e-mail. Většinou to ignoruji, ale někdy neodolám a pisateli odpovím. Napíšu třeba,  že ten Gates je samozřejmě ve skutečnosti převlečený mimozemšťan, a přidám smajlíka. Jsou to úplné nesmysly, co dostávám – takže se leda zasměji. Jen když se pisatel zdá inteligentní, nebo se slušně ptá, tak mu rád vše vysvětlím. Ale když mi někdo píše, že jsem zločinec a že nám to sem zavlekli mimozemšťani, nebo že je to čínská biologická zbraň, tak nemá cenu ho přesvědčovat.

Neleze vám to na nervy?

Spíš mě to občas pobaví. A někdy žasnu, že i vzdělaní lidé, třeba moji bývalí spolužáci, některým – ne těm úplně nesmyslným – dezinformacím věří. Třeba vidí na youtube rozhovor s nějakým „vědcem“, který říká, že nám covidoví spiklenci chtějí měnit DNA a vyhubit nás. A zdá se, že tomuhle jsou i někteří vzdělaní lidé ochotni věřit. Trochu mě to udivuje, ale jsem si vědom toho, že to není nějaká česká specialita. V některých zemích to je ještě horší.

Dále čtěte

Kniha rozhovorů s Miroslavou Němcovou. Kupte si knihu První dáma české politiky

Spolek Free Czech Media ve spolupráci s deníkem FORUM 24 vydal již čtvrtou knihu. Její autorkou je Johana Hovorková a publikace se jmenuje ...

číst článek »

Vy jako vědec jste obklopen intelektuální elitou. Možná máte příliš optimistické představy o našem národu…

Ani ne. Když se podívám na to, že 40 procent lidí je proti očkování, tak je to velice smutné. Já opravdu nejsem odtržen od života. Ale opakuji – není to naše specifikum, jsou země, kde je to ještě horší. Vezměte si, že třeba v USA čtyřicet procent lidí říká, že evoluční teorie je falešná. A že pravda o stvoření světa a člověka je doslovně popsaná na prvních stránkách Bible.

Našel jsem několik studií o nejrůznějších „zázračných“ a s nadšením vítaných lécích proti covid – a ony nefungovaly…

Ano. Neexistuje žádná studie, která by potvrzovala, že opravdu funguje třeba isoprinosin či ivermektin. Prostě nejsou data, že by to fungovalo. Ale existují i lékaři, kteří jsou subjektivně přesvědčeni, že to přece jen funguje, a že to budoucí klinické studie a praxe potvrdí.  Myslím, že pokud tomu lékař i pacient věří, a pokud víme, že ten lék nemá žádné časté vážnější vedlejší účinky, tak je taková „léčba“ přípustná.  Ono to totiž může prostě zafungovat jako placebo. Placebový efekt je u mnoha lidí velmi silný – tak proč ne. Třeba takový ivermektin užívalo mnoho milionů lidí, a zlikvidovalo to řadu těžkých parazitárních onemocnění. A vedlejší účinky byly jen minimální. Byla za to dokonce udělena Nobelova cena.  Tak proč to nepoužít třeba jen jako placebo i u covidu?

Dále čtěte

profimedia.cz

O kontextu krize americké demokracie a potřebě nové vize konzervatismu

Žádostivě jsem v rubrice Nová Orientace otevřela článek diplomata Martina Palouše s názvem Situační zpráva o stavu americké demokracie (24. 3. ...

číst článek »

Poslední dotaz – Sputnik. Kdyby Evropská léková agentura EMA Sputnik nakonec schválila, já bych stále stál před bariérou své zkušenosti s ruskými výrobky. Věřím, že první šarže Sputniku, kterou by testovali v Evropě, by byla v pořádku. Ale udrželi by standard, udrželi by kvalitu?

Nemám důvod si nic takového myslet. Popravdě nemám mnoho zkušeností s ruskými výrobky, ale nemám žádné indikace, že by měly mít nějaké kvalitativní problémy ve větší míře než výrobky z jiných zemí. Mám spíše podezření, že tyhle obavy vyplývají z jakési u nás v poslední době rozšířené všeobecné protiruské předpojatosti. Já takovými předsudky netrpím. Já bych se spíše velice přimlouval za to, abychom s Ruskem (a také Čínou) vycházeli co nejlépe. Je dobré si uvědomit, že spousta farmaceutických produktů, včetně vakcín, se vyrábí třeba v Indii. Asi bychom také mohli mít nějaké pochybnosti o jejich spolehlivosti, ale podle mě je to pošetilé. Všechny tyhle země udělaly totiž za posledních pár desetiletí obrovské pokroky a v mnoha ohledech jsou asi technicky pokročilejší než my, kteří jsme si zvykli dovážet léky, elektroniku a spoustu dalšího zboží odtamtud. Ty země bychom rozhodně neměli podceňovat. Ani to Rusko.

Zdroj