Vadí už i procházka s kávou. Vláda zakázala prodej v kelímku z okének

1 měsíc starý 48

Premiér Andrej Babiš (ANO) s ministrem zdravotnictví Janem Blatným (za ANO) Foto: Ondřej Deml, ČTK

Vadí už i procházka s kávou. Vláda zakázala prodej v kelímku z okének

„Není to omyl. Cílem je, abychom nechodili po vánočních trzích a po ulicích s kelímky a jídlem,“ komentoval Blatný opravené znění čtvrtečního usnesení vlády. Zdůvodnil to tím, že restaurace takto prodávaly nápoje, které by se jinak prodávaly ve stáncích například na vánočních trzích. Konzumace občerstvení na trzích je ale zakázána. Opatření se podle ministra nevztahuje na prodej přes okénko do auta.

Usnesení původně zakazovalo „prodej alkoholických nápojů v případě prodeje z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo její vnitřní prostory“. Čtvrteční opravená verze usnesení vlády hovoří o rozlévaných nebo na místě připravovaných nápojích k okamžité konzumaci a nespecifikuje, že by se mělo jednat pouze o alkoholické nápoje.

Vláda omylem zakázala všechny nápoje vyjma balených

V původní verzi usnesení ale vláda ve čtvrtek omylem zakázala provozovnám stravovacích služeb veškerý prodej rozlévaných a na místě připravovaných nápojů k okamžité konzumaci. Podle ministerstva vnitra šlo o tiskovou chybu, kterou napravilo.

Opravená verze narozdíl od původní obsahuje u příslušného zákazu doplnění, že zákaz platí v případě „prodeje z provozovny stravovacích služeb zákazníkovi mimo její vnitřní prostory, např. výdejové okénko“. Jen přes okénka mohou podle aktuálních pravidel restaurace prodávat od 20:00 do 05:59 hodin.

Oprava chybného usnesení vlády

Foto: vlada.cz

Ve Sbírce zákonů nicméně vyšlo usnesení v původní chybné verzi, podle které se v restauracích nesmějí podávat žádné nápoje vyjma balených. Ministerstvo sice do Sbírky zákonů přidalo sdělení, že jde o tiskovou chybu, podle právníků je to ale nepřípustný postup. Podle nich by si v takovém případě ministerstvo mohlo do sbírky zákonů propašovat libovolné ustanovení s odůvodněním, že původní, řádně odhlasovaná verze byla tisková chyba.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Zdroj