Vakcína od AstraZeneky nechrání staré, tvrdí německá média

2 měsíce starý 15

Německé noviny Bild a Handelsblatt uvedly s odvoláním na vládní zdroje, že u seniorů je vakcína od AstraZeneky účinná jen z osmi procent. Evropská léková agentura (EMA), která by měla vydat rozhodnutí o použití této očkovací látky v pátek, by kvůli tomu nemusela tuto vakcínu schválit pro očkování lidí nad 65 let.

Bild uvedl, že německá federální vláda očekává, že vakcína nebude schválena pro použití u lidí nad 65 let. Není ale jasné, odkud tuto informaci získal, uvedl server t-online.

Ministerstvo zdravotnictví ale podle listu Handelsblatt už plánuje, jak na tuto situaci reagovat. Jedná se o tom, že by se lidem nad 65 let podával preparát od Moderny. Ten by ale pak chyběl jiným skupinám. Podle listu Handelsblatt by v nehorším případě mohlo dojít k tomu, že Německo nebude schopné do léta nabídnout všem lidem očkování, jak slibovalo.

Pobouřený výrobce zprávu o nízké účinnosti u starších lidí popřel: „Zprávy, že účinnost vakcíny od AstraZeneky je u lidí na 65 let účinná jen z osmi procent, je naprosto nepřesná. V listopadu jsme publikovali v časopisu Lancet podrobnosti ukazující, že u sta procent starších lidí se po podání druhé dávky vytvořily protilátky proti s-proteinu viru.“

Vakcína od AstraZeneky nechává produkovat buňky stejný protein, jaký používá virus k napadení lidských buněk. Protože je tento protein tělu cizí, vytvoří si na něj protilátky. Vytvoření protilátek samo však neznamená, že se člověk nenakazí. Účinnost uvádí, jaký rozdíl je v počtu nakažených mezi skupinou očkovaných lidí a kontrolní skupinou neočkovaných.

U vakcíny však od začátku panují spory o její účinnost. Uvádějí se různá data pohybující se mezi 62 až 70 procenty v celém věkovém spektru.

Třetí fázi klinických zkoušek vakcíny zkomplikoval i fakt, že části lidí byla dána slabší první dávka. Ti ale byli kupodivu odolnější.

Zdroj