Vakcína už je v Česku, převzali ji v Motole. Očkovat se nechá i Babiš

2 měsíce starý 15

Foto: Shutterstock.com

Ilustrační foto.

Vývoj situace doma i ve světě v souvislosti s koronavirem sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Česko je ve 4. stupni PES, zítra přejde do 5. stupně, což bude znamenat především uzavření většiny obchodů a služeb, omezení prezenční výuky a zákaz vycházení v době od 21 do 5 hodin.

- Index PES dnes klesl na 76 bodů, což je na spodní hranici 5. stupně.

- Do Česka k ránu dorazila první zásilka vakcíny se symbolickými 9750 dávkami. Převzali ji ve Fakultní nemocnici Motol, odkud se bude distribuovat do dalších tří pražských a dvou brněnských nemocnic. Očkování začne v neděli, mezi prvními dostanou vakcínu i premiér Andrej Babiš či ministr zdravotnictví Jan Blatný.

- V Evropě se nakazilo už 25 milionů lidí. Na Slovensku včera testy odhalily rekordní počet nově nakažených. Na Štědrý den vyšly PCR testy pozitivní 4046 lidem. Antigenní testy odhalily dalších 1095 nakažených.

- Ve světě pokračuje očkování. Britové už naočkovali přes 600 tisíc lidí. Očkuje se i ve Švýcarsku, Srbsku či Izraeli, kde na Štědrý den dostalo vakcínu 74 tisíc lidí, minulý týden to bylo přes 210 tisíc. Příští týden chce země naočkovat 100 tisíc svých občanů denně.

Vakcínu proti covidu dostal i saúdskoarabský princ

První dávku vakcíny proti covidu od firem Pfizer a BioNTech dostal i nejmocnější muž Saúdské Arábie, korunní princ Muhammad bin Salmán. Informovala o tom v pátek agentura SPA. Pětatřicetiletý kontroverzní politik, který je ve světě podezírán z objednání vraždy novináře Džamála Chášukdžího, je byl očkován v rámci celonárodní vakcinační kampaně. Tu země s více než 33miliony obyvatel oficiálně zahájila už 17. prosince.

Index protiepidemického systému v ČR klesl na 76 bodů

Rizikový index protiepidemického systému PES dnes klesl na 76 bodů, což je spodní hranice nejvyššího, pátého stupně pohotovosti. Předtím se index, podle kterého se mají řídit opatření proti nemoci covid-19, držel tři dny v řadě na 81 bodech. Vyplývá to z dat na webu Ministerstva zdravotnictví. Za poklesem indexu stojí snížení tzv. reprodukčního čísla, které udává průměrný počet dalších nakažených od jednoho pozitivně testovaného, ze zhruba 1,22 na 1,05. Rizikové skóre pokleslo, nebo stagnovalo ve všech krajích. Nejnižší je nadále v Praze, kde je na 66 bodech, což odpovídá čtvrtému stupni pohotovosti.

Výsledky testování z vánočních svátků nejsou reprezentativní

Na Štědrý den se v Česku provedlo 10 152 testů a 4363 z nich bylo pozitivních, což znamená pozitivitu 43 procent testů, dosavadní rekord. Šéf zdravotnických statistiků Ladislav Dušek však vysvětlil, proč tato čísla ze všech vánočních svátku nemáme brát jako bernou minci.

Více si přečtěte v článku Zdislavy Pokorné

Nemocnice v Motole převzala první dávky vakcíny proti covidu-19

Pražská nemocnice v Motole dnes ráno převzala prvních 9750 dávek vakcín proti novému typu koronaviru od firem Pfizer a BioNTech. S očkováním prvních lidí by se mělo začít v neděli. Vůz s vakcínou podle informací České televize překročil hranice dvě hodiny po půlnoci, její přepravu ze své továrny v belgickém Puursu zajistil výrobce a v Česku ji doprovázela vojenská policie. Z přechodu v Rozvadově zamířila kolona podle České televize na ruzyňské letiště a poté do Motola, kde převzal vakcínu ředitel nemocnice Miloslav Ludvík a jeho tým. Při přepravě bylo nutné dodržet předepsanou teplotu minus 70 stupňů Celsia.

Mutace koronaviru z Anglie se objevila už i ve Francii

Mutace koronaviru z jižní Anglie byla poprvé odhalena i ve Francii. Oznámilo to podle agentury AFP v pátek večer francouzské ministerstvo zdravotnictví. Vysoce nakažlivá varianta viru byla prokázána v Tours v centrální části země u Francouze, který trvale žije v Británii. Nakažená osoba je bez příznaků nemoci covid-19 a byla izolována ve svém bydlišti. Přicestovala z Londýna 19. prosince.

Příjíždějí první dávky vakcíny. Budou mít ochranu

Do Česka by dnes měla dorazit první dodávka vakcín proti novému typu koronaviru. Dovezena bude do Fakultní nemocnice Motol, odkud se bude distribuovat do dalších tří pražských a dvou brněnských nemocnic. V neděli 27. prosince by mělo začít očkování. Mezi prvními dostane vakcínu premiér Andrej Babiš (ANO). První symbolická dodávka bude obsahovat 9750 dávek vakcíny, kterou vyvinuly firmy Pfizer a BioNTech. Přepravu vakcíny bude zajišťovat přímo firma Pfizer, která ji poveze ze své továrny v belgickém Puursu. Převoz zřejmě budou doprovázet bezpečnostní opatření, premiér Babiš už dříve řekl, že dodávka bude mít od hranice ochranu.

Zdroj