Vakcínu ve čtvrtek dostalo přes 52 tisíc lidí. Babiš připravil Česko o 70 tisíc dávek navíc, píše Politico

3 měsíce starý 17

Nárůst počtu potvrzených případů covidu-19 v Česku byl ve čtvrtek oproti předchozímu týdnu zhruba o pětinu nižší. Přibylo 6207 nakažených, což je o 1716 méně než předchozí čtvrtek. Mírně klesl také podíl pozitivně testovaných na počtu preventivně prováděných testů na koronavirus, které tvoří naprostou většinu z celkového počtu testů. Oproti předchozímu čtvrtku se snížil podíl pozitivních u preventivního testování z 0,64 na 0,58 procenta.

Se zpomalováním šíření nákazy klesají i počty pacientů s covidem-19 v nemocnicích. Statistiky hospitalizovaných však nezahrnují pacienty, kteří po deseti dnech nevykazují příznaky covidu-19. Počty obsazených lůžek v nemocnicích jsou tedy vyšší, ale i ty již v posledních dnech klesají.

Podle údajů ministerstva bylo na začátku minulého týdne volných třeba jen 23 procent standardních lůžek s kyslíkem, zatímco k pátečnímu ránu jich bylo volných už 27 procent. Velmi nízká je nadále kapacita lůžek s plicní ventilací, volných je jich nyní jen 16 procent.

Od loňského března, kdy byli v Česku zaznamenáni první nakažení koronavirem, testy potvrdily už přibližně 1,55 milionu případů covidu-19. S infekcí zemřelo 26 765 lidí.

Politico: Babiš připravil Česko o 70 tisíc dávek navíc

Alespoň jednu dávku vakcíny v Česku dostalo přes 1,76 milionu lidí, oběma potřebnými je naočkováno zhruba 544 tisíc Čechů.

Portál Politico upozorňuje na plán portugalského předsednictví EU na pomoc zemím potýkajícím se se zásadním nedostatkem vakcín. Portugalsko ve čtvrtek večer informovalo, že devatenáct členských zemí obdrží poměrnou část z 6,6 milionu vakcín.

Tři miliony se měly rezervovat pro šestici nejpotřebnějších zemí, konkrétně šlo o Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Lotyšsko, Slovensko a Česko. Zbývajících sedm milionů dávek mělo být jako obvykle rozděleno podle počtu obyvatel mezi všech 27 členů EU. To se však nelíbilo rakouskému kancléři Sebastianu Kurzovi, k němuž se připojili český premiér Andrej Babiš (ANO) a slovinský premiér Janez Janša.

Rakousko a Slovinsko díky tomu, že se k návrhu Portugalska odmítly připojit, získaly trochu vakcín navíc, naopak Česká republika z „balíku solidarity“ mohla získat asi 140 tisíc dávek očkovací látky navíc. To, že se k němu odmítla připojit, vedlo k čisté ztrátě 70 tisíc dávek, píše Politico s odvoláním na diplomaty. Toto by se podle serveru mohlo pro Babiše stát strašákem před podzimními parlamentními volbami.

Zdroj