Vakcíny od Pfizeru můžou do obyčejných mrazáků, souhlasí Evropská léková agentura

5 měsíce starý 17

Výbor pro humánní léčivé přípravky Evropské lékové agentury (EMA) souhlasí s rozvolněním skladovacích podmínek pro vakcíny společností Pfizer a BioNTech. Agentura o tom informuje na svých webových stránkách. Po dobu 14 dní bude možné vakcíny uchovávat v obyčejných mrazácích.

Amsterdam 16:35 26. 3. 2021(Aktualizováno: 17:02 26. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po dobu 14 dní bude možné vakcíny uchovávat v obyčejných mrazácích (ilustrační foto) | Foto: Victoria Jones | Zdroj: Reuters

Evropská léková agentura očekává, že rozhodnutí výboru usnadní a urychlí distribuci vakcín v celé Evropské unii. Vakcíny společností Pfizer je možné po dva týdny skladovat a rozvážet při teplotách od - 25 °C do -15 °C.

Žádost o rozvolnění podmínek podala společnost Pfizer 1. března. „Neustále pracujeme na tom, aby naše vakcína mohla být přepravována a skladována za stále dostupnějších teplotních podmínek tak, abychom všem očkovacím místům umožnili větší flexibilitu při zacházení s vakcínou,“ napsali zástupci firmy Radiožurnálu.

Norsko zatím nebude očkovat vakcínou AstraZeneca. Počká na posouzení možných komplikací

Číst článek

Předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka už před časem uvedl, že pokud by Evropská léková agentura schválila rozvolnění podmínek pro distribuci a skladování, umožnilo by to masivní používání vakcíny Pfizer v ordinacích praktiků.

Ministerstvo zdravotnictví Radiožurnálu napsalo, že současná očkovací strategie nezakazuje využití vakcín od Pfizeru u praktických lékařů. „Mohou je dostat po menších dávkách z očkovacích míst, a tak to teď také funguje. Řídí to krajští koordinátoři,“ upřesnila mluvčí resortu Barbora Peterová.

Do krajů podle dat ministerstva zdravotnictví dorazilo přes 1 336 000 dávek vakcíny firem Pfizer a BioNTech, nevyočkovaných jich je asi 165 tisíc.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdroj