Vakcíny proti koronaviru chrání v Česku přes 99 % naočkovaných, ukazují data zdravotnických statistiků

5 měsíce starý 10

Ani ne 2000 nakažených ze zhruba 370 tisíc plně naočkovaných. Taková je v Česku dosavadní bilance očkování proti koronaviru. Vyplývá to z dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), která mají Radiožurnál a server iROZHLAS.cz k dispozici.

Praha 7:02 30. března 2021

Nadále platí, že díky očkování významně klesají počty nákaz u zdravotnických pracovníků. Ilustrační foto | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Velmi nízké podíly nákaz u očkovaných ukazují na vysokou účinnost vakcinace,“ píše ÚZIS ve své zprávě ke stavu a vývoji epidemie covidu-19.

Vakcíny od Pfizeru můžou do obyčejných mrazáků, souhlasí Evropská léková agentura

Číst článek

Podle dat ministerstva zdravotnictví bylo k sobotě za tři týdny nakažených asi 120 seniorů nad 80 let (v přepočtu na 10 tisíc obyvatel této věkové skupiny). To je nejméně od konce loňského října. Zásluhu na tom má i očkování – aspoň jednu dávku má už přes 63 procent seniorů této věkové kategorie.

Po první dávce očkování, kterou už v Česku dostal nejméně milion lidí, statistici evidují 13 tisíc nakažených. Tedy asi 1,3 procenta. „Většina takto registrovaných nákaz byla nadto zjištěna relativně krátce po první dávce vakcíny, kdy ochrana očkovaného ještě nemohla být rozvinuta,“ uvádí ÚZIS. Do 14 dnů po první dávce se z toho počtu nakazilo asi 7500 lidí, do tří týdnů pak přes 10 tisíc.

Mimořádně dobrá čísla ústav registruje u lidí nad 80 let, kteří jsou z pohledu pandemie koronaviru nejrizikovější skupinou. Plně naočkovaných jich k 22. březnu bylo 160 tisíc, přičemž pozitivní test mělo i po druhé vakcíně jen 605 z nich.

Méně případů

K sobotě 27. března lékaři v Česku vyočkovali celkem 1 560 919 vakcín proti koronaviru, přičemž 439 912 lidí už dostalo obě dávky.

Nakažených seniorů starších 80 let je v současnosti v přepočtu na 100 tisíc obyvatel jen 120, což je nejméně od loňského 22. října. Zásluhu na tom má i očkování – aspoň jednu dávku má už přes 63 procent lidí této věkové kategorie.

Nadále také platí, že díky očkování významně klesají počty nákaz u zdravotnických pracovníků. Proočkovanost aktivních zdravotníků stoupla k 60 procentům.

Stále menší incidenci evidují statistici i v zařízeních sociálních služeb. Těžký průběh onemocnění měly v březnu jen asi dvě desítky klientů a pracovníků. Na konci října jich s vážným průběhem evidovali statistici v některých dnech až 27 denně.

V Česku se očkuje od 27. prosince 2020. K dispozici jsou aktuálně tři vakcíny od firem AstraZeneca, Pfizer/BioNTech a Moderna. Všechny jsou podle výsledků klinických studiích velmi dobře účinné a bezpečné. Laboratorní účinnost vakcíny AstraZeneca s intervalem 12 týdnů mezi oběma dávkami je 81 %, účinnost vakcíny Pfizer/BioNTech je s intervalem tři týdny 95 % a účinnost vakcíny Moderna je s intervalem čtyři týdny 94 %.

Matěj Skalický

Zdroj