Válek počítá s nynějším systémem testování do půlky nebo konce února

3 měsíce starý 25

19. ledna 2022, 16:52 Autor: EuroZprávy.cz / ČTK

Systém testování na covid-19, který je nyní ve školách, firmách, zdravotnictví a sociálních zařízeních, bude platit do poloviny nebo do konce února. Další případná opatření schválí vláda v době, kdy začne epidemie covidu způsobená variantou omikron klesat. Platit by mohla zhruba od března. Po jednání vlády to řekl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Vlastimil Válek (TOP 09)

Vlastimil Válek (TOP 09)
FOTO: Mikuláš Křepelka / INCORP images

V minulosti vláda uváděla, že režim testování ve firmách, který začal toto pondělí, by měl platit dva až tři týdny.

Válek připomněl, že ve školách, zdravotnictví a sociální sféře a pak obecně v zaměstnání fungují tři odlišné modely testování. "Všechna tato tři opatření, jak jsme opakovaně říkali, budou platit nejméně do půlky února, tedy pravděpodobně do půlky února," řekl Válek. Záležet bude na vývoji epidemie, ministerstvo predikce průběžně vyhodnocuje.

Pokud budou lidé nynější opatření důsledně dodržovat a podaří se přesvědčit další lidi, aby se nechali očkovat nebo přišli na posilovací dávku, je podle Válka šance, že Česko překoná vlnu omikronu bez velkých ztrát. Varoval před optimismem, počty nakažených se budou zvyšovat. Nynější opatření jsou ale podle něj "perfektně nastavená". "Musíme dodržovat ten režim opravdu minimálně do půlky února, a pokud všechny predikce dobře vyjdou, tak jsme za vodou," poznamenal ministr.

Odborné týmy podle Válka nyní pracují na modelu, který by mohl fungovat od druhé poloviny února nebo od března. Připravují tři variantní řešení. Jedno z nich podle ministra vláda schválí ve chvíli, kdy epidemie bude klesat.

Zdroj