S postupující klimatickou změnou se zvyšuje i výskyt extrémních projevů počasí. Nejde totiž zdaleka jen o nárůst teplot, ale především o četnost těchto mimořádných událostí.
A ty nemusí mít jen podobu extrémních srážek, ale i extrémního sucha, vysokých dlouhotrvajících teplot, zvýšený výskyt frontální poruch s nebývalé vysokou rychlostí větru, atd.
Nedávno jsme zažili extrémní povodně v některých krajích u nás, ještě si to všichni živě pamatujeme. V těchto dnech se stala obětí stejného živlu část Španělska, konkrétně Valencie a její okolí.
V samotném městě napršelo za 8 hodin téměř celý průměrný roční úhrn srážek. Pro srovnání v nejexponovanějších místech na našem území napršela za tři dny cca polovina ročního úhrnu.
V Jeseníku za čtyři dny tolik, kolik napršelo v suchém roce 2015 za celé období roku.
Současné povodně kromě velkých škod připravily o život více než 100 obyvatel provincie Valencia, včetně několika dětí.
Záběry jsou to poněkud dystopické, tím spíš, když si uvědomíme, jak povodeň přišla rychle.
V České republice se pohříchu problém s oteplováním klimatu téměř nediskutuje a pokud by EU netlačila do země v programech svoje peníze, prakticky bychom pro ochranu klimatu a pro boj s následky jeho změny nedělali vůbec nic.
Přitom nás extrémní projevy počasí stojí nemalé peníze už teď a nejen na škodách materiálních, ekologických škodách. ale i na zvýšených nákladech na zdravotní péči.
A ne, řešení žádného problému není nedělat nic, to je dle výrokové logiky nesmysl. Když nebudeme snižovat emise tady v Evropě, těžko můžeme někoho mistrovat jinde ve světě, že to nedělá.
Navíc je tu obchodní tlak na udržitelnost, který nutí státy třetího světa se touto problematikou zabývat. pokud nám chtějí své zboží prodávat.
Typický český argument Čínou (která ale na hlavu vypouští méně emisí než Česko, ale budiž) přestane za pár let platit. Její emisní vrchol je plánován na rok 2030, ale dosáhne jej nejspíš ještě dřív.
Její enormně rychlá výstavba obnovitelných zdrojů, nám tady brzy vezme argumentační vítr z plachet, stejně jako nám jej vzalo postupné nadávání na všechno okolo: teď stojíme před skutečností (o níž jsem psal už před časem), že budeme mít možná nejdražší energie ze všech zemí v okolí a ještě jí budeme mít málo a zachraňovat nás budou dovozy.
A k tomu budeme doplácet našim oligarchům těžícím uhlí, protože jiné zdroje nemáme (o tom, že se to stane jsem psal na stránkách VJ taky) a pro ně už je těžba v tržním prostředí (bez podpory státu) nerentabilní.
Klimatická změna nikdy nikam nezmizí. Buď se budeme usilovat její dopady a její průběh mírnit, nebo nám její důsledky začnou přerůstat přes hlavu: pokles výkonu ekonomiky, nedostatek vody, nárůst cen potravin, migrační tlaky – to všechno můžou být tak velké problémy, že se stanou pro následující generaci neřešitelnými.
Podpořte provoz této stránky
Tuto stránku jste zresuscitovali Vy, kteří přispíváte, abych mohl udržet v práci snížený úvazek a mohl vytvářet a sdílet její obsah. Visegradský jezdec není Karel Paták, ale jsme to my všichni.
Díky!
Pokud vás stránka Visegradský jezdec zaujala a rádi byste přispěli na její provoz, můžete ji podpořit prostřednictvím služby Donio.cz nebo na transparentní účet číslo 2301923262 / 2010.
Všem dárcům samozřejmě mnohokrát děkuji