Válka cedulí. Náměstí u americké ambasády v Moskvě pojmenovali po separatistech z Donbasu

1 týden starý 9

Velvyslanectví Spojených států návrh na změnu názvu původně vítalo, to se ale vyjadřovalo k původnímu nápadu přejmenovat náměstí na Obránců Donbasu, napsala agentura Reuters.

To, že by si někdo mohl vykládat název ve prospěch Ukrajiny, ale Moskva nechtěla dopustit, a tak nechala o novém názvu hlasovat. Občané se pak prý přiklonili k názvu náměstí Doněcké lidové republiky.

Podle vedení Moskvy bude také pojmenována některá ze stávajících ulic nebo náměstí i po separatistické Luhanské lidové republice, ještě však nebylo rozhodnuto kde.

Samozvané útvary na východě Ukrajiny vznikly s podporou Ruska v roce 2014. Moskva podporu separatistům obhajovala potřebou chránit ruskojazyčné obyvatele na Donbasu. Krátce před zahájením invaze na Ukrajinu na konci února Rusko uznalo tato území za nezávislá.

Ulice a náměstí Borise Němcova

Symbolická válka v podobě změny názvů ulic a náměstí není ničím novým. S podobným kouskem jako teď Rusové přišli ostatně už v roce 2018 Američané, když přejmenovali ulici, kde sídlí ruská ambasáda ve Washingtonu, na ulici Borise Němcova, což byl představitel ruské liberální opozice.

Přejmenování je v poslední době i tématem v Česku. Od roku 2020 nese pražské náměstí u velvyslanectví Ruské federace také jméno Borise Němcova. Od letoška pak nese přilehlá ulice název Ukrajinských hrdinů.

Praha 3 tento týden rozhodla o přejmenování Koněvovy ulice, a to vzdor tomu, že se v průzkumu 71 procent oslovených vyjádřilo proti změně.

To v Jičíně zastupitelé ve středu podněty vyzývající k přejmenování ulic Ruská a M. Koněva zamítli.

Zdroj