Válka na Ukrajině rozvrátila rodinu: Otec válčí za Rusko proti synovi, komunikují přes SMS

3 měsíce starý 53

Zatímco většina mladých Ukrajinců měla po začátku války obavy o svoje rodiče, Artur popadl telefon za jediným účelem. „Vy kr*téni,“ napsal textovku svému otci Olegovi. Ten je totiž plukovníkem promoskevských separatistických sil na východní Ukrajině. Ten obratem odpověděl, ať nebere do rukou zbraň. „Kyjev okamžitě padne,“ stálo v Olegově zprávě.

Artur se nicméně radou svého otce neřídil a okamžitě se přihlásil jako dobrovolník do ukrajinské armády. Celou dobu je s otcem v kontaktu právě prostřednictvím SMS zpráv. „Jsme doslova na opačných stranách frontové linie. Ale jen jeden z nás bojuje za správnou věc,“ uvedl pro web The Guardian 27letý Artur.

Raduj se, dokud můžeš

Mladík se narodil do vojenské rodiny. Jeho otec Oleg pochází z východoukrajinské Doněcké oblasti a do roku 2011 sloužil v ukrajinské armádě. Po rozvodu s Arturovou matkou se odstěhoval do Ruska. V roce 2016 se pak přidal k doněckým proruským separatistickým silám. „Byl jsem šokován, když mi řekl, že se připojuje k doněcké milici,“ vzpomínal Artur.

Poté, co Kyjev odrazil útok ruských vojáků, poslal Artur otci videozprávu. Reagoval v ní na Olegovo varování, že hlavní město brzy padne. „Jdu kolem, ale nevidím jediného Rusa, zdá se, že zmizeli,“ řekl ve videu. Otec mu odpověděl, že se to brzy změní.

Naposledy spolu mluvili, když Ukrajinci osvobodili Izjum. „Raduje se, dokud můžeš,“ napsal tehdy Oleg synovi. Ten mu vzkázal, že jsou (Rusové) jako padouši v hororových filmech. „Když je zlo poraženo, vždy slibuje, že se vrátí.“

Zdroj