Válka ve vesmíru? Rusko vyhrožuje, že sestřelí americké satelity včetně těch Muskových

4 měsíce starý 22

„Jestli americké satelity pomohou Kyjevu, mohou se stát legitimním cílem odvetného útoku,“ takový mrazivý vzkaz vyslal na Západ Konstantin Voroncov, zástupce ředitele odboru pro kontrolu zbrojení ruského ministerstva zahraničí.

Ten si u OSN postěžoval, že jsou vesmírné satelity zneužívané pro válečné účely. „Chtěli bychom upozornit na tento velmi nebezpečný trend, který dalece přesahuje pouhé neškodné využívání vesmírných technologií, což se jasně projevilo během vývoje událostí na Ukrajině,“ řekl Voroncov OSN.

„Mluvíme tu o využívání civilních prvků vesmírné infrastruktury, včetně těch komerčních, ze strany Spojených států a jejich spojenců,“ dodal ruský představitel. Podle něj by měl svět toto „vesmírné zneužívání“ odsoudit, může totiž údajně narušit poklidný vývoj kosmických projektů.

Jak satelity Ukrajině pomáhají?

Není tajemstvím, že USA pomáhají Ukrajině všemi dostupnými nepřímými prostředky. Tajná služba s největší pravděpodobností využívá satelitní snímky k lokalizaci ruských pozic.

Důležitou kosmickou pomoc pak pro Kyjev obstarává také nejbohatší člověk planety Elon Musk, který Ukrajině poskytl údajně až dvacet tisíc terminálů, které se párují se satelity v rámci projektu Starlink, na kterém pracuje společnost SpaceX. Díky tomu mají ukrajinští vojáci i v odlehlých končinách přístup k internetu, což je často klíčové pro jejich vojenský postup.

A právě to Rusku vadí. Že se do války nepřímo zapojují i nevládní americké společnosti. Vedle SpaceX může jít také o firmy jako Maxar Technologies, která se specializuje na radarové a komunikační družice, a rovněž o společnost Planet Labs. Ta se zabývá snímkováním Země, naší planetu tak fotí denně. A pochopitelně vidí i leccos, co se odehrává na Ukrajině.

Zdroj