Vánoční stromky jako semeniště havěti. V teple se může hmyz probudit a zkazit vám svátky

1 měsíc starý 29

Mnoho Čechů vybírá vánoční stromek tak, že během prosince vyrazí do lesa s pilou. Nevědomky si pak ale mohou domů přinést tisíce klíšťat, blech, pavouků, ploštic či stonožek. Podle britských vědců může v jednom smrku žít až 25 tisíc takových organismů. Toto riziko se ale týká i těch, kteří si stromek koupili poctivě na vánočním trhu.

„Ačkoli je krásný smrk ztělesněním tradičních rodinných Vánoc, existuje velká šance, že se v něm během svátečního období ukrývají klíšťata a další nežádoucí návštěvníci, kteří by se mohli dostat do kontaktu s vámi a vašimi mazlíčky,“ varoval Chris Socratous z britského společnosti Bob Martin, která se specializuje na domácí zvířata.

Nejrůznější hmyz nebo roztoči se vlivem pokojové teploty mohou probudit ze zimního spánku a poté výrazně znepříjemnit život celé domácnosti. A jak co nejvíce takové riziko minimalizovat? V první řadě je vhodné stromek legálně koupit na trzích, nikoliv se vkrádat s pilou do lesa. U prodejců je totiž vysoká šance, že dřevinu většiny škůdců zbaví a až poté ji někomu prodají.

Přesto je dobré i po koupi stromek pořádně ohledat ještě předtím, než si ho vyzdobíte v obýváku. Podle odborníků se škůdci ukrývají zejména mezi větvemi v blízkosti kmenu. Během svátků je také na místě, aby členové rodiny pozorovali, zda se klíšťata či blechy skutečně nesnaží zkomplikovat celé domácnosti Vánoce. Dalším, i když ne pro každého úplně ideálním řešením, je volba umělého stromku.

Zdroj