Varhanář Grenzing: Varhany pro svatovítskou katedrálu byly pro mě skutečná výzva

4 měsíce starý 22

foto Kardinál Dominik Duka a Gerhard Grenzing (na snímku) podepsali 24. dubna 2017 v Praze smlouvu na zhotovení nových varhan pro katedrálu sv. Víta. Španělská firma Gerharda Grenzinga zhotovila už 138 nových varhan a přes 90 historických nástrojů restaurovala. Majitel firmy drží první píšťalu, kterou předal kardinálovi.

Barcelona - V obci El Papiol nedaleko Barcelony se minulý týden rozezněly varhany, které postavil Němec Gerhard Grenzing pro pražskou svatovítskou katedrálu. V jeho dílně na tento monumentální nástroj zahrál varhaník barcelonského chrámu Sagrada Familia Juan de la Rubia. Informoval o tom deník La Vanguardia. Podle něj by měly být varhany už brzy rozmontovány a odeslány do místa určení - katedrály svatého Víta v Praze, přesný termín přesunu ale deník ani tvůrce nástroje neuvedli.

"Jsou to jedny z největších varhan postavených na Pyrenejském poloostrově," řekl Grenzing katalánskému deníku o svém díle, které je 13 metrů vysoké, váží 43 tun a má 5700 píšťal. Varhany stavěl se svým téměř dvacetičlenným týmem tři roky.

Grenzing vyhrál na zhotovení varhan pro svatovítskou katedrálu mezinárodní soutěž. "Byla to skutečná výzva," řekl deníku La Vangurdia německý varhanář, který v Katalánsku žije od roku 1973. "Byl před námi úkol vyplnit zvukem prostor velký asi 120 metrů," dodal s odkazem na délku katedrály. Řešení našel - přidal i téměř 10metrové píšťaly. Tak velké použil ve své kariéře poprvé.

"Samozřejmě není totéž slyšet je v dílně a v katedrále. "Vždy je to trochu jedna neznámá," uvedl varhanář. Smlouvu na zhotovení varhan podepsal Grenzing v Praze v roce 2017.

Nové svatovítské varhany si v dílně v obci El Papiol česká delegace poslechla už v roce 2019. Tehdy bylo v plánu, že se nástroj v Praze poprvé oficiálně rozezní 15. června 2020 na svátek sv. Víta, hlavního patrona katedrály, kdy je měl požehnat kardinál Dominik Duka. Plány ale zhatila mimo jiné pandemie covidu-19.

"Zatím nevím, kdy se varhany přesunou do České republiky, protože předělávají prostor, kam mají být umístěny," řekl deníku La Vanguardia Grenzing. Po přemístění podle něj bude trvat ještě asi osm měsíců, než se varhany v absolutním tichu chrámu naladí.

Zdroj