Varianta BA.2 je horší než deltakron, říká Prymula. Předpověděl vývoj pandemie v létě

4 měsíce starý 21

Ani o deltakronu toho podle Prymuly zatím příliš nevíme. „Zatím se nezdá, že by nebezpečnost byla odlišná od mutací, které v Česku už máme. Je zajímavé, že genetickou informaci získala z obou variant, jak napovídá její název. Jde o virus, který vznikl u lidí s mozaikovou nákazou,“ uvedl Prymula.

Tou trpěli lidé, kteří měli některé buňky nakažené původním virem a jiné omikronem. „Tím vznikla tato varianta. Navíc není identická po celém světě, jsou různé subvarianty. Ale neukazuje se, že by šíření bylo dramatické,“ pokračoval.

Proti této mutaci by navíc měly být účinné i dostupné vakcíny. „Nedávná studie ukázala, že účinnost proti omikronu není úplně nízká. Tato mutace je bližší omikronu než deltě, takže by očkování mělo být i pro ni,“ podotkl. Varoval však před variantou BA.2, která se již v Česku šíří.

„Celosvětově je nebezpečnější varianta BA.2, která se u nás šíří. Podle WHO se na celém světě šíří z 85 procent, další varianty jsou zastoupeny nepatrně,“ zdůraznil. Tato varianta měla za následek i nárůst počtu nakažených v evropských státech. „Francie měla v poslední vlně 60 tisíc nakažených, Británie kolem 90 tisíc, Německo dokonce 300 tisíc. U nás k vlně nedošlo, naopak dochází k poklesu,“ uvedl.

Vzhledem k šíření varianty BA.2 se však nabízí otázka, zda může situaci v Česku a okolních zemích zhoršit natolik, že se v létě opět zpřísní koronavirová opatření. Podle Prymuly je to však nepravděpodobné. „V letní sezóně, mimo chladné měsíce, se virus šíří pomaleji. Byť by zde varianta byla, tak přes letní měsíce to dramatické nebude a užijeme si léta,“ myslí si. Na podzim se však nějaká varianta může opět vyskytnout.

Zdroj